لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

رايس: جمهوری اسلامی به مشوق های هسته ای پاسخ جدی بدهد


وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا، کاندوليزا رايس، می گويد چنانچه جمهوری اسلامی ظرف دو هفته آينده به بسته مشوق های کشورهای قدرتمند، معروف به ۱+۵ ، پاسخ ندهد با تحريم های شديدتری روبرو خواهد شد.

رايس، که بامداد امروز (دوشنبه) در راه امارات متحده عربی با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت جمهوری اسلامی در مذاکرات اتمی روز شنبه در ژنو واکنش جدی ای به مشوق های اتمی کشورهای غربی نداد. هدف از بسته مشوق ها تشويق تهران به تعليق فعاليت های حساس اتمی است.

رايس گفت نشست روز شنبه پيام محکمی به تهران فرستاد که بايد تصميم خود را بگيرد. اما او هشدار داد که قدرت های جهانی اکنون بهترين موقعيت ممکن را دارا هستند که در صورت عدم پاسخگويی جمهوری اسلامی تحريم ها را شديدتر کنند.

رايس امروز در ابوظبی است تا با معاون سياسی وزارت امورخارجه ويليام برنز، که در مذاکرات روز شنبه در ژنو شرکت داشت، ملاقات کند. همچنين انتظار می رود که وی با وزرای امورخارجه کشورهای خليج فارس و ساير متحدين عرب آمريکا ديداری تازه کند.

ديروز فرمانده کل قوای آمريکا، ژنرال مايکل مولن، گفت وی نسبت به مذاکرات اتمی روز شنبه دلگرم شده است. ايالات متحده و متحدانش در غرب جمهوری اسلامی را متهم می کنند که در راستای دستيابی به بمب اتم تلاش می کند. جمهوری اسلامی می گويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

روز شنبه جمهوری اسلامی مجددا توقف برنامه غنی سازی اورنيوم، خواسته کليدی قدرت های غربی، را رد کرد. اما رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، از مذاکرات ژنو استقبال کرد و آن را گامی به پيش خواند.

مذاکره کنندگان ايرانی و اروپايی موافقت کردند تا دوهفته ديگر دوباره با هم ملاقات کنند.

XS
SM
MD
LG