لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۲

اوباما بمنظور بررسی اوضاع جنگ از عراق ديدن می کند


باراک اوباما، نامزد انتخابات رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات، برای کسب آگاهی از اوضاع امنيتی عراق روز دوشنبه به بغداد سفر کرد.

انتظار می رود سناتور ايالت ايلينويز با فرمانده عالی نيروهای آمريکايی در عراق، ژنرال ديويد پترائوس، نخست وزير عراق، نوری المالکی، و ساير مقامات ارشد دولتی ملاقات کند.

اوباما، برخلاف رقيب انتخاباتی اش، سناتور جان مک کين، مدتهاست که از جمله منتقدين جنگ عراق بشمار می رود. سناتور اوباما پيشنهاد داده است که در صورت پيروزی در انتخابات ماه نوامبر سال جاری نيروهای آمريکايی را ظرف مدت ۱۶ ماه از عراق خارج سازد. مک کين خواستار تعهد امنيتی بلندمدت آمريکا به عراق شده است.

اوباما روز يکشنبه پس از ترک افغانستان، کشوری که اوضاعش را «شکننده و خطير» خوانده بود، در کويت توقف کرد. وی گفت ان افغانستان است که بايد کانون مبارزه با تروريسم باشد و نه عراق.

اوباما در افغانستان با رئيس جمهوری نيز ملاقات کرد. همايون حامدزاده، سخنگوی رئيس جمهوری افغانستان، گفت اوباما بر تعهد خود نسبت به افغانستان و جنگ عليه تروريسم تاکيد گذاشت.

اوباما در نظر دارد در جريان سفرش به خاورميانه و پيش از عزيمت به سمت اروپا از اسرائيل و اردن نيز ديدن کند. دو سناتور ارشد آمريکايی، چارلز هيگل از حزب جمهوريخواه و جک ريد از حزب دمکرات، وی را در اين سفرها همراهی می کنند.

XS
SM
MD
LG