لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

اوباما پيرامون وضعيت امنيتی عراق با المالکی در بغداد ديدار کرد


باراک اوباما، نامزد حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در ماه نوامبر آينده، پيرامون آخرين تحولات سفر بين المللی اش به خاورميانه و اروپا، گفت امروز (دوشنبه) در بغداد مذاکرات سازنده ای با نوری المالکی، نخست وزير عراق، برگزار کرده است.

به دنبال توقف کوتاهی در بصره، اوباما در بغداد با مالکی و رئيس جمهوری عراق، جلال طالبانی، ملاقات کرد. اوباما توضيحات بيشتری درباره جزئيات اين ملاقات نداد.

سناتور ايلينويز همچنين با نفر دوم فرماندهی ارتش آمريکا در عراق ملاقات کرد، و انتظار می رود کمی ديرتر با فرمانده کل نيروهای آمريکا در عراق، ژنرال ديويد پترائوس، نيز ديدار کند.

استراتژی آمريکا در عراق يکی از مسايل کليدی در رقابت انتخاباتی ماه نوامبر بين باراک اوباما، نامزد احتمالی حزب دمکرات، و سناتور جمهوريخواه جان مک کين است.

اوباما، برخلاف رقيب انتخاباتی اش، سناتور جان مک کين، مدتهاست که از جمله منتقدين جنگ عراق بشمار می رود. سناتور اوباما پيشنهاد داده است که در صورت پيروزی در انتخابات ماه نوامبر سال جاری نيروهای آمريکايی را ظرف مدت ۱۶ ماه از عراق خارج سازد. مک کين خواستار تعهد امنيتی بلندمدت آمريکا به عراق شده است.

ديروز اوباما، پس از ترک افغانستان، در کويت توقف کوتاهی داشت، و طی سخنانی موقعيـ افغانستان را خطير و شکننده ارزيابی کرد. وی از جمله گفت اين افغانستان است که بايد کانون مبارزه با تروريسم باشد و نه عراق.

XS
SM
MD
LG