لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

باباجان از مذاکره با هادلی در باره برنامه اتمی تهران خبرميدهد


علی باباجان وزير امورخارجه ترکيه از تماس و گفتگو برای چاره جوئی در مورد جلوگيری از بروز يک روياروئی بين المللی بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران استقبال و آن را تشويق کرده است.

باباجان اين نظر را امروز، پنجشنبه، در يک کنفرانس خبری در آنکارا و پس از مذاکراتی که با استيفن هادلی مشاور امنيت ملی آمريکا داشت، مطرح ساخت.

وزير امورخارجه ترکيه گفت در ملاقات با آقای هادلی در باره فعاليت های اتمی جمهوری اسلامی ايران با وی گفتگو و تبادل نظر کرده است. آقای هادلی که با رجب طيب اردوغان نخست وزير و عبدالله گل رئيس جمهوری ترکيه نيز ملاقات کرده بود در باره مذاکرات راجع به ايران اظهار نظری نکرد اما با تاکيد بر مناسبات آمريکا و ترکيه گفت آمريکا به تعهد کمک به نبرد ترکيه عليه شورشيان کرد که از پايگاههای شمال عراق به ترکيه حمله ميکنند، پای بند است.

سفر آقای هادلی به ترکيه دو روز قبل از جلسه ژنو انجام گرفت، که قرار است برای نخستين بار ويليام برنز معاون وزارت امورخارجه آمريکا نيز در جريان آن به ديگر مقامات قدرت های جهان در ملاقات با سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی جمهوری اسلامی ايران ملحق شود. هدف مذاکرات، متقاعد ساختن جمهوری اسلامی ايران به متوقف ساختن فعاليت هائی است که می تواند به توليد تسليحات اتمی منجر شود. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

وزير امورخارجه ترکيه امروز همچنين خبر داد که منوچر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران، فردا، جمعه، برای گفتگوهائی که برنامه اتمی تهران نيز بخشی از آن است وارد آنکارا ميشود.

XS
SM
MD
LG