لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

متکی مشارکت آمريکا در مذاکرات اتمی را تحولی مثبت خواند


وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران ميگويد مشارکت آمريکا در مذاکرات قريب الوقوع با ايران در باره برنامه اتمی اش تحولی مثبت است، و وی در انتظار پيشرفت است.

منوچهر متکی که امروز، جمعه، در آنکارا پايتخت ترکيه صحبت ميکرد گفت روند مذاکرات جديد نشان از تحولاتی خوب برای آينده دارد.

وی ابراز اميدواری کرد که جو مثبت بر محتوای مذاکرات اثر بگذارد.

متکی همچنين از امکان و احتمال مذاکره با آمريکا در باره حضوری ديپلماتيک در تهران و برقراری پروازهای مستقيم بين دو کشور سخن به ميان آورد.

در واشنگتن، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا امروز گفت تصميم آمريکا در مورد فرستادن ويليام برنز معاون وزارت امورخارجه به جلسه مذاکرات ژنو نشانه ای قاطع از جدی بودن آمريکا راجع به ديپلماسی است. با اينحال رايس گفت شرايط لازم برای گفتگو به قوت خود باقی است و برنز بر موضع آمريکا تاکيد ميگذارد که جمهوری اسلامی ايران بايد پيش از آنکه مذاکره ای جدی بتواند شروع شود غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده باشد.

پيشتر در اوايل هفته، آمريکا اعلام کرده بود اين ديپلمات ارشد را برای حضور در مذاکرات روز شنبه سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران و خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا به ژنو می فرستد.

حضور برنز در اين جلسه ، معرف تغييری در سياست آمريکاست.

دولت بوش مدتها بر امتناع از مذاکره با جمهوری اسلامی ايران تا وقتی که تهران غنی سازی اورانيوم را متوقف نکرده باشد پافشاری ميکرد.

رايس همچنين گفت برنز در جلسه شرکت ميکند تا نشان دهد آمريکا و ديگر قدرت های جهان در تلاش برای پايان بخشيدن به روياروئی با جمهوری اسلامی ايران متحد اند.

آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ايران خواستار متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی اورانيوم شده اند، که می تواند به توليد مواد لازم برای ساختن تسليحات اتمی بيانجامد.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز است.

در همين حال وزارت امورخارجه آمريکا روز پنجشنبه از تائيد يا تکذيب گزارش روزنامه بريتانيائی گاردين راجع به تصميم دولت بوش برای دائر کردن يک بخش ديپلماتيک حفاظت منافع در تهران امتناع ورزيد. اين روزنامه ميگويد تصميم تا ماه آينده اعلام ميشود.

XS
SM
MD
LG