لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

روسيه ميگويد موشکهای ايران به اروپا نمی رسد و به سپر موشکی نيازی نيست


وزير امورخارجه روسيه ميگويد آزمايش های موشکی اين هفته جمهوری اسلامی ايران نمايانگر آن است که برنامه آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپا ضروری نيست، زيرا موشک های تهران به آنجا نمی رسند.

سرگئی لاوروف امروز، جمعه، در مسکو به خبرنگاران گفت آزمايش ها مويد آن است که جمهوری اسلامی ايران موشک هائی با برد دو هزار کيلومتر دارد و به سپر دفاعی در اروپا برای نظارت بر آنها ، و يا واکنش در مورد آنها، نيازی نيست.

لاوروف گفت مسائل مرتبط با جمهوری اسلامی ايران بايد از طريق مذاکره و راههای سياسی و ديپلماتيک حل و فصل شود، نه طرقی ديگر.

اوايل هفته، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا موافقتنامه ای را در پراک امضاء کرد که به واشنگتن اجازه ميدهد بخش هائی از سيستم دفاع موشکی را در خاک جمهوری چک نصب کند.

ديميتری مدوديف رئيس جمهوری روسيه ميگويد مسکو از اين توافق بسيار ناراضی است و هشدار داد اگر آمريکا برنامه خود را دنبال کند روسيه اقداماتی متقابل را بررسی خواهد کرد.

آمريکا ميگويد هدف سيستم دفاع موشکی خنثی کردن حمله احتمالی موشکی توسط جمهوری اسلامی ايران است. روسيه اين سيستم را تهديدی امنيتی برای خود ميداند و گفته است در صورت استقرار آن، واکنشی نظامی نشان ميدهد.

XS
SM
MD
LG