لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

آمريکا و اسرائيل ميگويند از خود در مقابل تهديد جمهوری اسلامی ايران دفاع ميکنند


آمريکا و اسرائيل در واکنش به آزمايش مجموعه ای از موشک ها توسط جمهوری اسلامی ايران به تهران هشدار داده اند در صورت مواجه شدن با تهديد از خود دفاع ميکنند. اهود براک وزير دفاع اسرائيل امروز، پنجشنبه، گفت اسرائيل ديپلماسی را با تهران مد نظر دارد، اما افزود اسرائيل اگر منافع امنيتی اش تهديد شود بيمی ندارد که وارد عمل شود. کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز هشداری مشابه داده است. خانم رايس در پاسخ به سئوالی راجع به ادعای تهران مبنی بر داشتن توانائی نابود کردن اسرائيل گفت آمريکا حضور امنيتی خود را در خليج فارس بيشتر کرده است، وتلاش ميکند مطمئن شود که متحدانش می توانند از خود دفاع کنند. برغم اين اظهار نظر خانم رايس، که امروز در تفليس با مقامات گرجستان ملاقات داشت، رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا گفته است آزمايش های موشکی، آمريکا را به روياروئی نظامی با جمهوری اسلامی ايران نزديک تر نکرده است.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد آزمايشهای موشکی نمايانگر آن است که تهران می تواند از خود و برنامه اتمی جنجالی اش در مقابل حمله اسرائيل يا امريکا دفاع کند. جمهوری اسلامی ايران نگرانی های بين المللی راجع به تلاش هايش برای شکل بخشيدن به يک زرادخانه اتمی را رد کرده است، و به تحريم های سازمان ملل متحد نيز که هدف آنها متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم است، بی اعتنائی نشان ميدهد.

خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا رهبری تلاش های متقاعد ساختن جمهوری اسلامی ايران را برای دست برداشتن از فعاليت های اتمی اش در ازای مجموعه ای جديد از مشوق ها بر عهده گرفته است. وزارت امورخارجه آمريکا امروز تائيد کرد که مجموعه جديد حاوی پيشنهادی به جمهوری اسلامی ايران برای وارد شدن به مذاکرات در باره برنامه اتمی اش ، بدون عمل کردن مقدماتی به خواست تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم است.

جمهوری اسلامی ايران روزچهارشنبه موشک هائی را آزمايش کرد که برد آنها تا اسرائيل است. وسائل ارتباط جمعی جمهوری اسلامی ايران امروز آزمايش شبانه (ديشب) مجموعه ديگری از موشک ها را گزارش دادند.آزمايش های جديد، در مورد موشک های زمين به دريا ، زمين به زمين، و دريا به زمين انجام گرفت. موشک دوربرد شهاب سه، که به گفته مقامات برد آن دو هزار کيلومتراست ، و اسرائيل و ديگر متحدان آمريکا را در محدوده پروازی خود قرار ميدهد ، از جمله موشک هائی بود که روز چهارشنبه توسط جمهوری اسلامی ايران آزمايش شد.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد آزمايش ها نشان ميدهد که تهران می تواند از خود در مقابل حمله ای توسط اسرائيل يا آمريکا دفاع کند.

مقامات اسرائيلی ميگويند امکان مجهز شدن موشک های جمهوری اسلامی ايران به کلاهک های اتمی موجبی برای نگرانی است.

اسرائيل از اواخر سال ۲۰۰۵ که محمود احمدی نژاد تهديد به محو اسرائيل از نقشه جهان کرد، همواره نگران برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران بوده است.

اسرائيل تهديد کرده است در صورتيکه تحريم ها به متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم نيانجامد، که عاملی اصلی برای ساختن بمب اتمی است، به پيشدستی در حمله متوسل شود. اسرائيل امروز در اقدامی به نشانه ابراز توانائی های خود ، جديد ترين هواپيمای جاسوسی اش را که به تکنولوژی و وسائل پيشرفته جمع آوری اطلاعات و سيستم های جنگی الکترونيکی مجهز است به نمايش گذاشت.

اوايل هفته يک دستيار آيت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ايران گفته بود، اگر بر سر برنامه اتمی تهران به ايران حمله شود، اسرائيل و ناوگان دريائی آمريکا در خليج فارس نخستين هدفهائی خواهند بود که به آتش کشيده ميشوند. کاخ سفيد که ديروز جمهوری اسلامی ايران را برای توليد موشک های بالستيک به نقض قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد متهم کرد، خواستار خودداری از آزمايش های بيشتر شده بود. حسين سلامی ، يکی از فزماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب آزمايش های موشکی را مظهر اراده و اقتدار در مقابل دشمنان توصيف کرد. اسرائيل ماه گذشته مانوری نظامی انجام داد که بعضی از وسائل ارتباط جمعی آن را تمرينی برای حمله به تاسياست اتمی جمهوری اسلامی ايران توصيف کردند.

XS
SM
MD
LG