لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۴

بوش و نخست وزير ژاپن بر اهميت حضور در مراسم گشايش المپيک تاکيد گذاشتند


جورج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، می گويد عدم حضور وی در مراسم گشايش المپيک پکن به منزله توهينی است به مردم چين، و می تواند روابط با چين را دشوارتر سازد.

رئيس جمهوری آمريکا گفت با وجود اينکه دولت چين لازمست سابقه احترامش به حقوق بشر را بهبود بخشد، وی لزومی نمی بيند که از المپيک برای ابراز نگرانی اش در اين مورد استفاده کند.

بوش که امروز (يکشنبه) شصت و دومين سالروز تولدش را جشن می گيرد همراه با ياسوئو فوکودا، نخست وزير ژاپن، در يک کنفرانس خبری شرکت کرد.

در همين کنفرانس نخست وزير ژاپن نيز اعلام کرد در مراسم گشايش المپيک شرکت خواهد کرد، و گفت المپيک يک واقعه ورزشی است و نبايد آن را با سياست قاطی کرد.

دو رهبر يک روز پيش از شروع نشست هشت کشوربزرگ صنعتی جهان، که به گروه هشت شهرت دارد، با يکديگر ملاقات کردند.

بوش و فوکودا همچنين وضعيت مذاکرات شش جانبه با کره شمالی، تغييرات جوی، و عمران آفريقا را مورد بررسی قرار دادند.

رئيس جمهوری آمريکا بابت اقدامات تحقيق پذير کره شمالی در افشای برنامه هسته ايش و نابودی يک برج سرد کننده از دولت آن کشور قدردانی کرد. اما وی گفت با اينکه اسم کره شمالی از فهرست کشورهای تروريست حذف شده، رهبران آن کشور هنوز بايد به وظايف بسياری که در پيش رو دارند عمل کنند تا تحريم های بيشتری از روی اين کشور برداشته شود.

رئيس جمهوری آمريکا گفت ايالات متحده در مورد پرونده شهروندان ژاپنی که توسط دولت کره شمالی در دهه های گذشته ربوده شدند ژاپن را تنها نخواهد گذاشت.

در زمينه تغييرات جوی، فوکودا گفت آمريکا و ژاپن به مذاکرات دامنه داری پرداخته اند، و اضافه کرد که نظرات دو کشور به تدريج به يکديگر نزديک می شود.

در حاليکه طرفداران محيط زيست از جامعه بين المللی خواسته اند تا سقف مشخصی برای توليد گازهای گلخانه ای تعيين کند، طرف ژاپنی سعی دارد موضوع تغييرات جوی را به صدر فهرست موضوعات مورد بحث در نشست گروه هشت براند. اما پرزيدنت بوش می گويد ماداميکه دو کشور چين و هند نسبت به اين اهداف خود را متعهد نمی دانند، راه حلی نمی توان متصور شد.

نشست سه روزه گروه هشت، که از فردا (دوشنبه) شروع می شود، آخرين نشستی است که پرزيدنت بوش در آن شرکت می جويد.

مقامات کاخ سفيد می گويند رهبران گروه هشت به احتمال قوی رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه را، به خاطر برگزاری دور دوم انتخاباتی که تنها يکنفر در آن نامزد شده بود، شديدا سرزنش خواهند کرد، و مشروعيت حکومت وی را به زير سوال خواهند برد.

در گزارش جداگانه ای، صدها معترض برای دومين روز پياپی در ساپورو (ژاپن) در فاصله کمی از محل برگزاری نشست هشت کشور ثروتمند جهان دور هم گرد آمده اند.

معترضين در خواستهای متعددی را مطرح می کنند که شامل اقدام عاجل درباره حفظ محيط زيست از خطرات ناشی از تغييرات جوی، رسيدگی به گرسنگی جهانی، و حتی منحل نمودن گروه هشت می شود.

تظاهرات عمدتا مسالمت آميز امروز (يکشنبه) به دنبال اعتراضات ديروز انجام گرفت. مقامات ژاپنی گفتند چهار نفر، از جمله يک فيلمبردار تلويزيونی، ديروز پس از درگيری مختصری با پليس بازداشت شدند.

ژاپن بيش از بيست هزار مامور پليس را، بمنظور حفظ نظم و آرامش، در سرتاسر کشور و بويژه در اطراف محل برگزاری نشست گروه هشت به حال آماده باش درآورده است. گردهمآيی های گذشته گروه هشت همواره هدف اعتراضات خشونت بار فعالين ضد جهانروايی بوده است.

ده ها هزار تظاهر کننده در اطراف نشستی که سال گذشته در آلمان برگزار شد تجمع و با پليس درگيری هايی براه انداخته بودند.
XS
SM
MD
LG