لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

پرزيدنت بوش و همسرش در مراسم گشايش المپيک پکن شرکت خواهند کرد


کاخ سفید اعلام کرده است که پرزیدنت بوش و همسرش لورا بوش در مراسم گشایش بازیهای تابستانی المپیک پکن که درروز هشتم اوت برگزار می شود، شرکت خواهند کرد.

اعضای کنگره آمریکا و گروههای مدافع حقوق بشر مصرانه از پرزیدنت بوش خواسته اند، در اعتراض به سوابق نقض حقوق بشر از سوی چین، و سیاست آن کشور نسبت به سودان، در مراسم گشایش المپیک شرکت نکند. اما روز پنجشنبه پرزیدنت بوش تأیید کرد که برای نخستین بار او و همسرش لورا در این مراسم شرکت خواهند کرد.

فعالان حقوق بشر از اینکه پرزیدنت بوش، دعوت آنها را به بایکوت کردن مراسم گشایش المپیک نادیده گرفته و تصمیم گرفته است برای این منظور به پکن برود، اظهار دلسردی و نارضایتی کرده اند. گروههای حقوق بشر میگویند تصمیم پرزیدنت بوش برای شرکت موضع آمریکا را برای فشار وارد آوردن بر چین برای رعایت موازین حقوق بشر تضعیف خواهد کرد.

ظرف سال گذشته با توجه به سرکوب اعتراضات مردم تبت ، این پرسش مطرح شده است که آیا سران کشورها باید در مراسم گشایش المپیک شرکت کنند یا نه.

نخست وزیر بریتانیا و صدراعظم آلمان از جمله کسانی هستند که در این مراسم شرکت نخواهند کرد.

درجریان سفر ماه اوت خود به چین، آقای بوش از تایلند و کره جنوبی نیز دیدار خواهد کرد. وی در کره جنوبی با پرزیدنت لی میونگ باک ملاقات می کند تا امکان رسیدن به یک توافق تجاری دوجانبه را مورد بررسی قرار دهد.

پرزیدنت بوش در بانکوک و پکن نیز با رهبران ارشد سیاسی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG