لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

آمريکا و آلمان: گزارش آژانس پرسش هايی را در باره برنامه اتمی تهران مطرح می سازد


ايالات متحده آمريکا و آلمان می گويند گزارش جديد آژانس بين المللی انرژی اتمی، در مورد ايران، پرسش هايی را در باره برنامه اتمی تهران مطرح می سازد.

شون مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گويد اين مسئله بسيار ناراحت کننده است که ايران از پاسخگوئی به پرسش هايی در باره دست داشتن ارتش در برنامه اتمی خودداری می کند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی ديروز (دوشنبه) در گزارشی گفت ايران برای رد اتهامات غرب مبنی بر آن که سعی دارد تسليحات اتمی بسازد، شواهد و مدارک کافی ارائه نداده است.

گزارش همچنين می گويد تهران بايد اطلاعات بيشتری در باره آزمايش های انفجاری دارای قدرت بالا و ديگر فعاليت های موشکی ارائه دهد. سازمان های اطلاعاتی غرب بر اين گمانند که اين فعاليت ها بخشی از پژوهش های ايران در زمينه توليد بمب است.

جمهوری اسلامی ايران اتهامات را «بی اساس» ناميده و رد کرده است. علی اصغر سلطانيه، نماينده جمهوری اسلامی ايران در آژانس بين المللی امرژی اتمی می گويد گزارش ثابت می کند فعاليت های اتمی ايران صلحجويانه است.

وزارت امور خارجه اسراييل امروز گفت گزارش نشان می دهد ايران قطعنامه های شورای امنيت را همچنان ناديده می گيرد. اسراييل می خواهد جامعه بين المللی بر فشار بر تهران برای رها کردن آنچه اسراييل آنرا «طرح های خطرناک برای کسب تسليحات اتمی» می نامد بيافزايد.

XS
SM
MD
LG