لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

آژانس اتمی سازمان ملل بابت امتناع جمهوری اسلامی از دادن اطلاعات اتمی جدا نگران است


محمود احمدی نژاد در آوريل گذشته از تاسيسات نطنز بازديد به عمل آورد
" hspace=2 src="/persian/images/PER_Ahmadinejad-in-Natanz_27May08_190.jpg" width=190 align=left vspace=2 border=0>آژانس بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد می گويد شديدا نگران آن است که تهران از دادن اطلاعات کليدی در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران امتناع می ورزد.

آژانس بين المللی انرژی اتمی در تازه ترين گزارش خود درباره برنامه اتمی ايران می گويد تهران به اندازه کافی مدرک در رد اتهامات دول غربی مبنی بر اينکه جمهوری اسلامی به دنبال توليد بمب اتمی است ارايه نکرده است.

گزارش مزبور همچنين می افزايد برغم سه دوره تحريم شورای امنيت سازمان ملل جمهوری اسلامی کماکان از قبول خواسته های سازمان ملل در تعليق غنی سازی اورانيوم سرباز می زند.

آژانس اتمی سازمان ملل می گويد جمهوری اسلامی بايد اطلاعات بيشتری درباره آزمايشات مرتبط با مواد منفجره پرقدرت و فعاليت های موشکی که بخشی از مطالعات ايران برای توليد تسليحات اتمی است ارايه کند. ايران اين اتهامات را «بی پايه» خوانده و مردود ميداند. سازمان های اطلاعاتی غرب به اين فعاليت ها به عنوان بخشی از مطالعات جمهوری اسلامی برای توليد بمب اتمی نگاه می کنند.

جمهوری اسلامی اين اتهامات را «بی پايه» خوانده و مردود ميداند. نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی، علی اصغر سلطانيه، در اين رابطه گفت گزارش آژانس ثابت ميکند فعاليت های اتمی ايران صلح آميز است.

نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی، گريگوری شولته، ميگويد گزارش طی جزئيات مفصلی نشان ميدهد که تا چه حد به توضيحات جمهوری اسلامی نياز هست، و اينکه «توضيحات ارائه شده چقدر کم هستند». مقامات اروپائی نيز جمهوری اسلامی ايران را بخاطر عدم ارائه پاسخ کافی به بازرسان اتمی، مورد انتقاد قرار دادند.

در گزارش آژانس اتمی سازمان ملل آمده است که جمهوری اسلامی ايران ۳۵۰۰ دستگاه سانتريفيوژ را برای غنی سازی اورانيوم در نيروگاه اتمی عمده خود در نطنز راه اندازی کرده است. اين تعداد ۵۰۰ عدد بيش از تعدادی است که در ماه فوريه راه اندازی شده بود. اورانيوم غنی شده يکی از مواد اصلی در ساخت بمب اتم است.

XS
SM
MD
LG