لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

نگرانی جدی آژانس اتمی سازمان ملل درباره ادعاهای مربوط به مطالعات اتمی ايران


آژانس اتمی سازمان ملل می گويد ايران نتوانسته است به ادعاهای مربوط به کوشش در راه توليد سلاح های اتمی به گونه متقاعد کننده ای پاسخ دهد.

آژانس بين المللی انرژی اتمی در تازه ترين گزارش خود درباره برنامه اتمی ايران می گويد تهران بايد توضيحاتی اساسی ارائه کند تا اظهارات قبلی ايران را که طی آن هرگونه فعاليت های اتمی را در گذشته تکذيب می کرده است، مورد تأييد قرار دهد.

آژانس اتمی سازمان ملل می افزايد به اين آژانس اجازه دسترسی به اسناد و مدارک لازم و جايگاه های مربوط به برنامه اتمی داده نشد تا بتواند مشحص کند که آيا ايران دست اندر کار توليد سلاح های اتمی بوده است يا نه.

سازمانهای اطلاعاتی غرب ظنين هستند که آزمايش های قبلی مرتبط با مواد منفجره پرقدرت و فعاليت های موشکی جمهوری اسلامی بخشی از مطالعات ايران برای توليد تسليحات اتمی ميباشند. ايران اين اتهامات را «بی پايه» خوانده و مردود ميداند.

گريگوری شولته نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد که گزارش در جزئيات مفصلی نشان ميدهد چگونه لازم است که جمهوری اسلامی به سؤالات پاسخ دهد و اينکه «توضيحات ارائه شده چقدر کم هستند». مقامات اروپائی نيز جمهوری اسلامی ايران را بخاطر عدم ارائه پاسخ کافی به بازرسان اتمی، مورد انتقاد قرار دادند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی همچنين خاطر نشان ساخته است که ايران نسبت به درخواست های سازمان ملل متحد در مورد متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم همچنان نافرمانی نشان می دهد.

در گزارش آژانس اتمی سازمان ملل آمده است که ايران ۳۵۰۰ دستگاه سانتريفيوژ را برای غنی سازی اورانيوم در نيروگاه اتمی عمده خود در نطنز راه اندازی کرده است.

علي اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت که گزارش ثابت ميکند فعاليت های اتمی ايران صلح آميز است.


XS
SM
MD
LG