لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

نخستين هواپيمای حامل کمک های امدادی آمريکا وارد رانگون شد


يک هواپيمای باربری ارتش آمريکا با چندين تن غذا و دارو امروز (دوشنبه) در رانگون به زمين نشست.

نخستين هواپيمای آمريکايی، که پس از گردباد نرگس در بيش از يک هفته پيش وارد رانگون می شود، در حالی به زمين نشست که جامعه بين المللی از دولت منزوی برمه خواسته است درهای کشور را بروی کمک های خارجی بگشايد.

هواپيمای غير مسلح نظامی C-130 با خود از تايوان آب آشاميدنی، پشه بند، و پتو حمل می کرد. اين هواپيما همچنين فرمانده نيروهای دريايی آمريکا در اقيانوس آرام و ساير مقامات آمريکايی را با خود به برمه آورده بود.

آدميرال تيموتی کيتينگ به صدای آمريکا گفت با خود نامه ای را خطاب به ژنرال های رهبری کننده برمه آورده است. آمريکا در اين نامه به برمه پيشنهاد کمک از طريق استفاده از کشتی های نظامی، هليکوپترها، و هواپيماهای آمريکا يی را داده است.

دولت برمه می گويد مرگ بيش از ۲۸,۴۰۰ نفر و ناپديد شدن بيش از ۳۷,۰۰۰ نفر مورد تائيد قرار گرفته است. امروز سازمان ملل متحد هشدار داد که اگر به رسانيدن کمک های بين المللی سرعت داده نشود، تعداد قربانيان از اين هم فراتر خواهد رفت.

بنا به تخمين سازمان ملل نزديک به دو ميليون نفر در برمه به کمک نياز فوری دارند.

اتحاديه اروپا امروز اعلان کرد در نظر دارد فردا با برگزاری يک نشست اضطراری راه های افزايش کمک به برمه را مورد گفتگو قرار دهد. اتحاديه اروپا همچنين از دولت برمه خواست تا اجازه دهد تعداد بيشتری از کارکنان امدادی بين المللی وارد کشور شوند.

دولت نظاميان برمه تاکنون تعداد کمی ويزا برای امدادگران خارجی صادر کرده است، و اصرار می ورزد که شهروندان برمه ای، اکثرا سربازان، اين کمک ها را توزيع کنند. کشورهای کمک دهنده نگران اين هستند که مقامات ارتشی کمک های ارسالی را بجای رساندن به نيازمندان احتکار کنند و يا برای نفع خودشان استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG