لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

گردباد هفته پيش برمه خسارات عمده ای به توليد برنج آن کشور زده است


گردباد هفته پيش برمه علاوه بر ايجاد بحرانهای انسانی، خسارات عمده ای به توليد محصولات کشاورزی به ويژه برنج آن کشور زده است.

مقامات آمريکايی ميگويند دولت نظامی برمه موافقت کرده است که فردا (دوشنبه) يک فروند هواپيمای باری آمريکائی که حامل کمک های اضطراری است در آن کشور فرود آيد. نهاد مجری برنامه جهانی غذائی، وابسته به سازمان ملل متحد، نيزعليرغم منع پرواز به آن کشور ميگويد پروازهای حامل کمکهای اضطراری خود را به برمه از سر خواهد گرفت.

ممانعت دولت برمه از ورود کمکهای بين المللی عرضه کمکهای بشر دوستانه را به وقفه انداخته است، و اين در حاليست که بسياری از مردم آن کشور از کمبود آب و مواد خوراکی رنج می برند.

يک تحليل گر اجتماعی وزارت کشاورزی آمريکا ميگويد در حساس ترين فصل نشاء و کشت، و زمانيکه قيمت برنج در سطح جهانی بشدت افزايش يافته، گردباد نرگس مزارع عمده برنج و توليد برنح آن کشور را نابود کرده است. اين امر نه تنها ميلونها نفر از مردم آن کشور را با کمبود برنج که غذای اصلی آنها را تشکيل ميدهد مواجه ساخت، بلکه صادرات برنج، که بخش عمده ای از درآمد ملی آن کشور را تشکيل ميدهد به مخاطره انداخته است، بطوريکه برمه که همواره يک کشور صادر کننده برنج محسوب ميشد حال بايد برنح مصرفی خود را از خارج وارد کند.

XS
SM
MD
LG