لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

مردان مسلح گروه حزب الله کنترل بخش هائی از بيروت را به دست آوردند


امروز جمعه مردان مسلح گروه حزب الله کنترل بخش هائی از بيروت پايتخت لبنان را در سومين روز زد و خورد با جنگجويان اهل تسنن وفادار به دولت مورد پشتيبانی غرب، به دست آوردند.

جنگجويان متعلق به گروه شبه نظامی حزب الله يک ايستگاه تلويزيونی بنام جنبش آينده را وادار کردند که پخش برنامه های خود را متوقف کند.

اين ايستگاه تلويزيونی متعلق به سعد الحريری يکی از رهبران ائتلاف حاکم ميباشد. شاهدان عينی ميگويند مردان مسلح اپوزيسيون دفاتر روزنامه المستقبل آقای حريری را نيز مورد حمله قرار دادند.

روز پنجشنبه گروه حزب الله درخواست دولت را برای گفت و گو جهت متوقف ساختن خشونت های اخير بيروت رد کرد.

تلويزيون المنار حزب الله به نقل از يک منبع اپوزيسيون گفت هر ايده ای برای پايان درگيريها طرح شود مگر آنکه از سوی حسن نصرالله رهبر حزب الله باشد، رد خواهد شد.

روز پنجشنبه پس از آن که حسن نصرالله رهبر حزب الله در صفحه تلويزيون ظاهر شد و اقدامات دولت لبنان را عليه گروه خود سرکوبگرانه و به منزله «اعلان جنگ» توصيف کرد، دامنه جنگ ميان هواداران حزب الله و نيروهای دولتی گسترش يافت.

خشونت های بيروت روز چهارشنبه و پس از آن آغاز گرديد که حزب الله به دنبال درخواست دولت از اين گروه اهل تشيع در مورد برچيدن شبکه ارتباطات خصوصی خود، برگزاری يک اعتصاب کارگری يک روزه را عليه دولت خواستار گرديد. اعضای حزب الله راه های منتهی به فرودگاه بين المللی بيروت را بستند و موجبات ايجاد تأخير در پروازها و يا لغو پروازها را فراهم آوردند. ارتش لبنان نيز راه بندهائی را به وجود آورد تا از رسيدن تظاهرکنندگان به ساختمان های دولتی جلوگيری به عمل آورد. مقامات امنيتی ميگويند در اين جنگ دستکم ١٠ نفر کشته و ٢٠ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG