لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

رهبر اکثريت پارلمانی لبنان خواهان پايان گرفتن خشونت در بيروت شد


رهبر اکثریت پارلمانی لبنان خواهان پایان گرفتن خشونت در بیروت شده است. در پی وقوع تیراندازی بین جناح های سیاسی در روز پنجشنبه، سعد حریری از طریق تلویزیون با حسن نصرالله رهبر حزب الله سخن گفت، و او را به جمع آوری تسلیحات و برچیدن راه بندان ها در خیابان ها و گفت و گو برای حل بحران سیاسی لبنان فرا خواند.

پیشتر، نصرالله در سخنانی که از تلویزیون پخش شد تصمیم دولت به تحقیق در باره شبکه ارتباطی حزب الله را بمنزله اعلان جنگ توصیف کرد و گفت حزب الله با هر کوشش دولت برای برچیدن شبکه برخورد خواهد کرد.

میشل عون، رهبر اوپوزیسیون لبنان نیز روز پنجشنبه سخن گفت و از دولت خواست تصمیم سرکوب شبکه را لغو کند.

در این میان، تیراندازی بین طرفداران حزب الله و حامیان دولت در گرفت. تصاویر تلویزیونی تانک ها را که در خیابان ها حرکت می کردند و افراد پلیس ضد شورش را که در شهر گشت می زدند نشان داد، در حالی که صدای انفجارهای ناشی از شلیک آرپی جی شنیده می شد.

ایالات متحده از حزب الله خواسته است به آنچه آنرا فعالیت های نفاق افکنانه در لبنان نامید پایان دهد. در بیانیه کاخ سفید گفته می شود حزب الله باید مشخص سازد که آیا می خواهد یک حزب سیاسی باشد یا یک سازمان تروریستی.

سازمان ملل متحد نیز نسبت به خشونت در لبنان ابراز نگرانی کرد.

دولت لبنان همچنین تصمیم گرفته است در باره مسئول امنیت فرودگاه بین المللی بیروت بدلیل ارتباط هایی که گفته می شود با حزب الله دارد تحقیق کند. دولت روز پنجشنبه تمام پروازها از فرودگاه را متوقف ساخت.

XS
SM
MD
LG