لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

حزب الله غرب بيروت را درنبردی مرگبار و يادآور جنگ داخلی لبنان تحت کنترل درآورد


افراد مسلح حزب الله در لبنان غرب بيروت را در نبردهائی پراکنده و فرقه ای در پايتخت ، که يادآور تلاطم ناشی از جنگ داخلی دو دهه پيش لبنان است، تحت کنترل خود درآورده اند.

سه روز زدوخورد دست کم يازده کشته و بيش از بيست مجروح بجا گذاشته است.

در بيشتر زدوخوردها، شبه نظاميان گروه ستيزه گر شيعه حزب الله عليه شبه نظاميان سنی حامی دولت لبنان مورد حمايت آمريکا درگير بوده اند.

افراد مسلح حزب الله ، که سوريه و جمهوری اسلامی ايران از آنها حمايت ميکنند، در بخش مسلمان نشين بيروت اقدام به ايجاد راه بندانها و موضع گيری کرده اند.

يک گزارش از راهپيمائی ستيزه گران به سوی خيابان حمرا، حکايت دارد که محله تجاری و در عين حال يک پايگاه برای سنی هاست.

حزب الله ضمن بستن ايستگاه تلويزيونی متعلق به سعد ال حريری، يکی از رهبران ائتلاف حاکم در لبنان ، دفاتر کار يک روزنامه وابسته به ان را نيز به آتش کشيده است.

رفت و آمد زمينی در بخشی عمده از بيروت غير ممکن است و خشونت موجب بسته شدن لنگرگاه اين شهر بندری شده است.

عربستان سعودی که از دولت لبنان جانبداری ميکند، برای تبادل نظر در باره منازعه خواستار تشکيل جلسه فوق العاده وزيران امورخارجه کشورهای عرب شده است.

سوريه که حامی حزب الله است، وضعيت را مسئله ای داخلی برای لبنان توصيف کرده است.

جمهوری اسلامی ايران، حامی ديگر حزب الله، آمريکا و اسرائيل متهم کرده است که با مداخله در امور لبنان ، موجب ناآرامی در آن کشور شده اند.

در همين حال و همزمان با اعلام گروههای اپوزيسيون طرفدار سوريه در مورد باقی ماندن راه بندان ها، فرانسه و ايتاليا برای خارج کردن اتباع خود از بيروت آماده ميشوند.

بريتانيا نيز به اتباع خود توصيه کرده است به لبنان سفر نکنند.

آمريکا، فرانسه، روسيه و سازمان ملل متحد، همگی از خشونت در لبنان ابراز نگرانی کرده اند.

تلويزيون المنار حزب الله به نقل از يک منبع اپوزيسيون هرگونه ايده ای برای پايان بخشيدن به نبرد، بجز ايده های ارائه شده توسط حسن نصرالله رهبر حزب الله را رد کرد.

XS
SM
MD
LG