لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

ائتلاف حاکم لبنان اقدام حزب الله را يک «کودتای خونين» عليه وحدت ملی خواند


ائتلاف حاکم لبنان می گويد اشغال غرب بيروت از سوی حزب الله به منزله يک «کودتای خونين» عليه وحدت ملی و نظام دمکراتيک کشور است.

ائتلاف چهاردهم مارس که مورد حمايت غرب قراردارد، شامگاه روز جمعه با انتشار بيانيه ای خشونت های حزب الله عليه مردم لبنان و رسانه ها را محکوم ساخت. در نبرد ميان جنگجويان شيعه حزب الله و شبه نظاميان وفادار به دولت مورد حمايت غرب در لبنان، از روز چهارشنبه تاکنون دست کم ۱۸ نفر جان خود را از دست داده اند و بيش از ٢٠ نفر مجروح شده اند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا وعده داد که آمريکا به حمايت خود از دولت لبنان ادامه دهد. سخنگو خشونت های لبنان را محکوم کرد و ايران و سوريه را به علت حمايت از حزب الله مورد نکوهش قرار داد.

در سومين روز زد و خورد ميان جنگجويان شيعه حزب الله و شبه نظاميان وفادار به دولت مورد حمايت غرب در لبنان، مردان مسلح حزب الله روز جمعه کنترل غرب بيروت را در دست گرفتند.

در زد و خوردهای روز جمعه دست کم ١٣ نفر جان خود را از دست دادند و بيش از ٢٠ نفر مجروح شدند.

با اين حال گزارش های خبری شامگاه روز جمعه از بيروت، از کاهش نبرد ميان طرفين حکايت داشت. طبق اين گزارش ها، ارتش لبنان در برخی از مناطقی که حزب الله به اشغال خود در آورده است، مستقر گرديده است.

ميشل عون، رهبر مسيحی متحد حزب الله، در بيروت به خبرنگاران اظهار داشت اوضاع به زودی آرام خواهد شد و حزب الله نيز اشغال ديرپای مرکز شهر بيروت را پايان خواهد داد.

رهبری حزب الله که حاضر به مذاکره با دولت لبنان نيست، هنوز اين نظرات را مورد تأييد قرار نداده است.


XS
SM
MD
LG