لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

سینیورا: حزب الله به یک کودتای مسلحانه علیه دمکراسی در لبنان دست زده است


فواد سینیورا نخست وزیر لبنان از ارتش خواسته است نظم را برقرار سازد و ستیزه گران مسلح را از خیابان ها بیرون کند.

پس از آن که حزب الله بر غرب بیروت مسلط شد، سینیورا در یک پیام تلویزیونی گفت دولت نمی تواند به حزب الله اجازه دهد جنگ را بر شهروندان لبنان تحمیل کند.

وی اظهار داشت این گروه و مردان مسلح شیعه آن پایتخت را اشغال و محاصره کرده اند، و حزب الله را به یک کودتای مسلحانه علیه دمکراسی در لبنان متهم کرد.

از روز چهارشنبه که نبرد بین جنگجویان حزب الله و شبه نظامیان وفادار به دولت لبنان درگرفت، این نخستین بار است که سینیورا، که دولت او از حمایت امریکا برخوردار است، در باره خشونت های جاری اظهار نظر می کند.

به گفته مقامات، روز شنبه همچنین در پی تیراندازی مردان مسلح بسوی یک آئین تشییع جنازه در بیروت دو تن کشته شدند.

در زدوخوردهای اخیر دست کم ۲۰ تن ازپای در آمده اند. کاخ سفید روز جمعه ایران . سوریه - حامیان اصلی حزب الله - را به حمایت از اقدامات آن متهم ساخت. سخنگوی پرزیدنت بوش گفت دولت به کوشش برای پایان دادن به خشونت از طریق مجاری دیپلماتیک ادامه خواهد داد.

آقای بوش قرار است در جریان سفر به مصر با فواد سینیورا نخست وزیر لبنان گفت و گو کند. عربستان سعودی، که از دولت لبنان پشتیبانی می کند، وزیران امور خارجه اتحادیه عرب را به تشکیل یک جلسه فوق العاده ، احتمالا در روز یکشنبه، فراخوانده است.

لبنان از سال پیش با یک بحران سیاسی دست بگریبان بوده است، و ائتلاف حاکم و اوپوریسیون قادر نبوده اند رییس جمهوری جدید را انتخاب کنند و یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند.

XS
SM
MD
LG