لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

سران ناتو با ملاقاتی با پوتين کنفرانس بخارست را تمام کردند 


رهبران ناتو به کنفرانس خود در بخارست با ملاقاتی با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه که به فاصله يک روز پس از حمايت اين اتحاديه از برنامه های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی انجام گرفت، پايان دادند.

ياپ دو هوپ شيفر دبيرکل ناتو امروز، جمعه، گفت مذاکرات در جوی مثبت انجام گرفت اما پيشرفت و گشايشی عمده را گزارش نداد.

وی به امضای امروز يک موافقتنامه ترانزيتی ميان روسيه و ناتو اشاره کرد، که به ناتو اجازه ميدهد برای ارسال اقلام غيرقتاله نظامی به افغانستان از قلمرو زمينی روسيه استفاده کند.

آقای پوتين گفت از تبادل نظرها خشنود است اما به چند مسئله و مشکل مشخص نيز اشاره کرد که مخالفت روسيه با برنامه های آمريکا برای استقرار سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی، و گسترش و تعميم ناتو از جمله آنهاست.

حمايت کنفرانس سران ناتو از اين برنامه های آمريکا برای استقرار سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی، به رغم مخالفت روسيه صورت گرفت که اين سيستم را تهديدی عليه امنيت خود ميداند.

رهبران ناتو، امروز پيشتر با ويکتور يوشچنکو رئيس جمهوری اوکراين ملاقات کرده بودند تا در باره چشم انداز عضويت اين کشور در آن اتحاديه تبادل نظر کنند. آقای يوشچنکو اين ملاقات را واقعه ای تاريخی برای اوکراين و مردم آن کشور توصيف کرد.

مقامات ناتو ديروز گفتند اوکراين و گرجستان هنوز برای شروع به اقدام در مورد ورود به ناتو آماده نيستند اما تاکيد کردند که تعهد آوردن اين دو جمهوری شوروی سابق به ناتو به قوت خود باقی است.

روسيه گفته است نمی خواهد ناتو بيش از اين مرزهايش را گسترش و تعميم دهد.

آقای پوتين روز يکشنبه برای مذاکره با پرزيدنت بوش، که انتظار ميرود برنامه های دفاع موشکی در کانون آن باشد، در تفرجگاه سوچی در ساحل دريای سياه، ميزبان رئيس جمهوری آمريکا خواهد بود . آمريکا ميگويد هدف سيستم دفاع موشکی حفاظت و حراست از اروپا در مقابل حمله ای از خاورميانه است.

XS
SM
MD
LG