لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

تعهد رهبران ناتو به اعزام ۱۸۰۰ سرباز ديگر به افغانستان


رهبران ناتو، در اجلاس بخارست، تعهد کرده اند بیش از ۱۸۰۰ سرباز اضافی به افغانستان بفرستند. فرانسه ۷۰۰ اعزام سرباز اضافی را متعهد شد. گرجستان، که امیدوار است بعضویت ناتو در آید، ۵۰۰ سرباز پیشنهاد کرد و هلند گفت ۴۰۰ سرباز دیگر و هشت فروند هلیکوپتر خواهد فرستاد.

ایتالیا، رومانی، و یونان نیز موافقت کردند بر شمار تیم های آموزشی برای ارتش افغانستان بیافزایند. جمهوری چک، مجارستان، و نیز جمهوری آذربایجان و نیوزیلند، که عضو ناتو نیستند، سربازان کمتری را پیشنهاد کردند.

لهستان و گرجستان واحد های خود را بین شمال و شرق افغانستان - مناطقی که شورشیان طالبان در آنجا بسیار فعال هستند - تقسیم خواهند کرد.

رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا روز جمعه، در راه پرواز از رومانی به عمان، به خبرنگاران گفت پرزیدنت جرج بوش گفته است ایالات متحده سال آینده تعداد "مهمی" سربازان اضافی به افغانستان خواهد فرستاد.

در پاسخ به تعهدات فزاینده، استیفن هارپر، نخست وزیر کانادا گفت نیروهای کشور او در جنوب ناآرام افغانستان باقی خواهند ماند. کانادا، پیشتر، اعلام کرده بود قصد دارد سربازان خود را سال آینده از افغانستان خارج کند، مگر این که کشورهای دیگر نیروهای کمکی به منطقه بفرستند.

XS
SM
MD
LG