لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

رهبر حزب کمونيست تبت دالايی لاما را مورد نکوهش قرار داد


مقام ارشد حزب کمونيست تبت می گويد در حاليکه دولت چين تلاش می کند ناآرامی های جوامع تبتی را تحت کنترل درآورد، چين درگير يک «مبارزه مرگ و زندگی» با دالايی لاماست.

ژانگ کينگلی، طی اظهاراتی که بوسيله رسانه های دولتی امروز (چهارشنبه) منتشر شد، رهبر معنوی تبت را با الفاظ «گرگی در لباس يک راهب» توصيف کرده، و از گروه ها و سازمان های حزبی خواست به «دشمن حمله کنند» و ثبات را در جامعه برقرار سازند.

اعتراضات صلح آميز عليه حاکميت چين بر تبت اوايل هفته گذشته شروع شد، و به تدريج به خشونت گرائيد. چين مستمرا دالايی لاما را در اين ناآرامی ها مقصر دانسته است، اما دالايی لاما اين اتهام را رد می کند.

چين می گويد دستکم ۱۳ نفر در شورش های خيابانی در لاسا، پايتخت تبت، کشته شده اند. اما دولت تبعيدی تبت می گويد دستکم ۹۹ نفر در ناآرامی های هفته اخير کشته شده اند.

گروه های حقوق بشری می گويند بدنبال شورش های هفته گذشته صدها نفر دستگير شده اند. کمپين بين المللی برای تبت تخمين زده است که دستکم ۹۰۰ نفر در روزهای شنبه و يکشنبه در لاسا بازداشت شده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی چين، سين هوا، ۱۰۵ نفر که در ناآرامی های روز جمعه گذشته دست داشته اند خود را به پليس تسليم کردند.

در اين اوضاع، در حاليکه گزارش های بيشتری از خشونت ها و اعتراضات می رسد، همکاران دالايی لاما گفتند رهبر روحانی تبت امروز با رهبران گروه های تبتی های تبعيدی در شمال هند ملاقات کرد.

گروه های تبتی ديروز گزارش های بيشتری در مورد اعتراضات استقلال طلبانه در کين غالی، گانسو، سچوان، و منطقه خودمختار تبت مخابره کردند.

دولت در تبعيد تبت می گويد ۱۹ نفر تبتی در جريان اعتراضات ديروز به ضرب گلوله نيروهای انتظامی در ايالت گانسو کشته شدند.

گروه های حقوق بشری همچنين عکس هايی را منتشر ساختند که نشان می دهد چند تظاهر کننده در ايالت غربی سچوان بوسيله نيروهای انتظامی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG