لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

دالائی لاما گفت وقتی اعتراضات در تبت پايان گيرد، آماده خواهد بود با رهبران چين ملاقات کند


دالائی لاما، رهبر روحانی تبت، می گويد وقتی اعتراضات ضد دولتی در تبت پايان گيرد، او آماده خواهد بود با رهبران چين، از جمله هو جيانتائو، رئيس جمهوری، ملاقات کند و در باره وضع منطقه با آنها به بحث بپردازد.

دالائی لاما امروز (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت در حال حاضر برای او «عملی» نيست که به پکن مسافرت کند، اما آماده است در صورت نمودار شدن نشانه های يک تحول «قاطع» به آنجا برود.

چين دالائی لاما را مسئول هماهنگ ساختن اعتراضات، که چند روز قبل در لهاسا آغاز شد و به خشونت گرائيد، می داند. چين امروز پذيرفت که شورش های ضد دولتی به استان های ديگر سرايت کرده است.

رسانه های دولتی می گويند پليس جمعه گذشته دست کم ۲۴ نفر را در ارتباط با اعتراضات خشونت بار ضد دولتی در لهاسا دستگير کرد. خبرنگاران و گروه های فعال می گويند تعداد زيادی از سربازان چينی در امتداد مرز شرقی تبت مستقر شده اند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز خشم خود را از شيوه هايی که مقامات چينی برای بازداشتن خبرنگاران خارجی از پوشش خبری اوضاع تبت بکار می برند، ابراز داشته است.

اين گروه در اطلاعيه ای می گويد برای پايان گرفتن سرکوب در تبت، سازمان ملل متحد بايد بخواهد روزنامه نگاران خارجی که از ورود به نواحی تبتی ممنوع شده اند باز گردند و ناظران مستقل اعزام شوند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گويند در پی شورش های هفته پيش، صدها نفر دستگير شده اند. تشکيلات مبارزه بين المللی برای تبت، که دفتر مرکزی آن در آمريکا قرار دارد، تخمين می زند که دست کم ۹۰۰ نفر در روزهای شنبه و يکشنبه در لهاسا دستيگر شده اند.

دولت در تبعيد تبت می گويد در جريان ناآرامی ها حد اقل ۹۹ تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG