لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

دالايی لاما می گويد، در صورت شديدتر شدن خشونتهای تبت، استعفا خواهد داد


رهبر روحانی تبت دالايی لاما امروز (سه شنبه) گفت، در صورت شديدتر شدن خشونتهای زادگاهش، استعفا خواهد داد.

برنده جايزه صلح نوبل که در دارمصلا در شمال هند با خبرنگاران صحبت می کرد گفت سير وقايع خارج از کنترل او است.

بامداد امروز نخست وزير چين، ون جيابائو، دالايی لاما و پيروانش را مسول و هماهنگ کننده اعتراضات خشونت بار تبت معرفی کرد. ون گفت شورش کنندگان ضايعات جانی سنگينی وارد آورده اند، و دولت با خويشتن داری زيادی برای آرام نمودن اعتراضات وارد عمل شد.

نخست وزير چين افزود، ادعاهای دالايی لاما مبنی بر اينکه چين در تبت نسل کشی فرهنگی می کند چيزی بيش از دروغ نيست.

به گفته مقامات چينی، ۱۳ «غير نظامی بيگناه» در شورش های روز جمعه در لاسا، مرکز تبت، جان خود را از دست دادند.

دولت در تبعيد تبت، که در هند قرار دارد، طی انتشار بيانيه ای گفت دستکم ۸۰ نفر کشته شده اند. اين بيانيه اضافه کرد بيم آن می رود، با فرارسيدن موعدی که مقامات چين برای تسليم شدن اعتراض کنندگان تعيين کرده بودند، خشونت های تبت از نو سر بگيرد.

در اين ميان، گروه حقوق بشری ناظران حقوق بشر، که مرکز آن در نيويورک قرار دارد، از رهبران جهان خواسته است از المپيک پکن در شهريورماه امسال دوری کنند.

اين گروه گفت خواستار تحريم کامل بازيه های المپيک نيست، اما از مقامات عاليرتبه کشورها می خواهد تا پيش از اينکه شرکت خود را در بازی ها اعلام کنند بر لزوم بهبود اوضاع اصرار ورزند.

به گفته شاهدان ماموران انتظامی در خيابانهای لاسا حضور سنگينی دارند. مامورين امنيتی در تعقيب شرکت کنندگان در تظاهرات هفته پيش يکی به يکی سرگرم جستجوی خانه های مردم هستند.

سرمقاله ديروز يک روزنامه دولتی، «تبت ديلی»، هشدار داد که اقدامات شديد امنيتی عليه فعاليت های جدايی طلبانه به مرحله عمل در خواهد آمد.

رسانه های چين امروز جزئيات بيشتری در ارتباط با خشونت های منسوب به شورشيان روز جمعه عليه چينی های «هان» و مسلمان منتشر کردند. رسانه ای رسمی همچنين گزارش هايی در انتقاد از پوشش خبری رسانه های غربی در مورد اين وقايع دادنند، و از عکس العمل چين در برابر آنچه که رسانه های دولتی از آن به عنوان فعاليت های غيرقانونی ياد می کنند دفاع کردند.

رسانه های چين جزئيات اعتراضات صلح آميز هفته پيش در لاسا که پيش از خشونت های روز جمعه واقع شده بود را منتشر نگردند. رسانهه های چين از عکس العمل نيروهای انتظامی به شلوغی ها، و اخبار اعتراضات تبتی ها در جوامع تبتی ساکن ايالات مجاور را نيز مسکوت گذاشتند.

هيات مديره سازمان ناظر بر رسانه های دولتی آمريکا طی انتشار بيانيه ای ديروز اعلام کرد که صدای آمريکا دو ساعت بر برنامه های روزانه ۴ ساعته اش برای تبت اضافه خواهد کرد.

تعيين صحت و سقم جزئيات وقايع اخير تبت بسيار دشوار است زيرا مقامات چين به خبرنگاران خارجی اجازه پوشش دادن به اخبار را نمی دهند.

چين از سال ۱۹۵۱ تاکنون تبت را تحت کنترل خود داشته است. رهبر روحانی تبت، دالايی لاما، و هزاران تن از هوادارانش در پی شکست قيام عليه حکومت چين در سال ۱۹۵۹ از تبت به چين گريختند. چين دالايی لاما را به خاطر فعاليت برای بدست آوردن استقلال تبت محکوم کرده است، اما دالايی لاما می گويد فعاليت او برای چيزی بيش از خودمختاری واقعی برای زادگاهش نيست.

XS
SM
MD
LG