لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

با معلوم شدن نتايج انتخابات، جمهوری اسلامی موضعگيری اروپا را غيرقابل قبول خواند


جمهوری اسلامی ايران امروز (دوشنبه) با رد بيانيه اتحاديه اروپا درباره آزاد نبودن نحوه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی اين موضعگيری را غير قابل قبول و فرصت طلبانه دانست. محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، گفت بيانيه رياست ادواری اتحاديه اروپا درباره انتخابات ايران، که به گفته آقای حسينی انتخاباتی دمکراتيک و با مشارکت گسترده و شور انگيز مردم و طيف های مختلف سياسی برگزار شد، عجولانه، با اغراض سياسی فرصت طلبانه، و غير قابل قبول است.

اتحاديه اروپا روز يکشنبه و دو روز پس از انتخابات مجلس در ايران اعلام کرد نحوه برگزاری اين انتخابات آزاد و منصفانه نبوده و رای گيری را دور از استانداردهای بين المللی دانست. در بيانيه اتحاديه اروپا آمده است استانداردهای معمول بين المللی از اين جهت نقض شده است که ايرانيان نمی توانند کانديداهايی از جناح های مختلف سياسی را انتخاب کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اين بخش از بيانيه اتحاديه اروپا را رد کرده و گفت مشارکت بيش از چهار هزار و ۷۵۰ کانديدا در سراسر کشور برای انتخاب ۲۹۰ نماينده مجلس نشانگر حضور گسترده نامزدها با سليقه ها و گرايشات مختلف است.

کانديداهايی که بيشترين آرا را بدست آورده اند، ولی حد نصاب لازم يک چهارم رای برای ورود به مجلس را کسب نکرده اند، بايد در دور دوم انتخابات در ارديبهشت ماه ۸۷ شرکت کنند تا تکليف کرسی های خالی مجلس مشخص شود.

خبرگزاری مهر، رسانه نزديک به اصولگرايان، گزارش داد که با توجه به قطعی شدن نتيجه شمارش آرا در ۱۶۴ حوزه انتخابيه تکليف حدود ۲۵۰ کرسی مجلس هشتم شورای اسلامی مشخص شده است.

همچنين گزارش های حاکيست که با مشخص شدن نتايج همه حوزه های انتخابيه در ايران به جز تهران هزاران نفر در ياسوج مقابل دفتر نماينده ولی فقيه در استان کهکيلويه و بوير احمد و نماينده مجلس خبرگان رهبری تجمع کردند. بنا به گزارش سايت خبری تابناک اعتراض هواداران محمد زارعی، کانديدای نزديک به دولت در حوزه انتخابی دنا و بوير احمد، در حالی انجام می شود که در حوزه های انتخابيه گوناگون مجوز برگزاری کوچکترين تجمعی برای هواداران کانديداها داده نميشود.

اين گزارش می افزايد ادعای تقلب در انتخابات بويراحمد و دنا در حالی مطرح ميشود که مقامات عالی جمهوری اسلامی تاکيد کرده اند انتخاباتی کاملا سالم برگزار شده و دست کم بعيد است در حوزه ای عوامل وزارت کشور عليه يک نامزد نزديک به دولت دست به تقلب بزنند.

XS
SM
MD
LG