لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

اتحاديه اروپا ميگويدانتخابات ايران نه آزاد بود و نه منصفانه


نتايج مقدماتی انتخابات پارلمانی ايران حاکی از آن است که محافظه کاران سهم بزرگی از کرسی های مجلس شورای اسلامی را برده اند.

مصطفی پورمحمدی وزير کشور روز شنبه گفت کانديداهای محافظه کار بيش از هفتاد و يک درصد کرسی ها را برده اند.

اتحاديه اروپا امروز، يکشنبه، ضمن ابراز نگرانی گفت اين انتخابات نه آزاد بود و نه منصفانه. اتحاديه اروپا ميگويد روش های اجرائی در انتخابات پائين تر از ضوابط و معيارهای بين المللی بود، و اجازه نميداد رقابتی واقعی انجام گيرد.

آمريکا نيز گفته است انتخابات با دستکاری و تقلب همراه بود، زيرا رای دهندگان قادر نبودند به شمار بزرگی از کانديداهای مورد نظر خود از هر گروه و جناحی رای بدهند.

شورای نگهبان صدها اصلاح طلب را از رقابت منع کرده بود و ائتلاف اصلی اصلاح طلبان فقط صد کانديدا از چهار هزار و پانصد کانديدا را داشت. با اينحال سخنگوی اين ائتلاف انتخابات را يک موفقيت خواند و گفت برغم محدوديت ها اصلاح طلبان فعلا سی و چهار کرسی از دويست و نود و شش کرسی مجلس را برده اند.

مقامات دولتی ميگويند بيش از شصت و پنج درصد از چهل و چهار ميليون رای دهندگان واجد شرايط، در رای گيری روز جمعه شرکت کردند.

از دو گروه رقيب محافظه کار، يک گروه بيشتر به محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری تندرو بستگی دارد. گروه ديگر خواستار آن است که جمهوری اسلامی در مورد برنامه جنجالی اتمی اش با غرب روشی عملی تر اتخاذ کند، و ممکن است عملکرد اقتصادی آقای احمدی نژاد را به چالش بگيرد.

اقتصاد ايران با تورم و بيکاری شديد، و کمبود سوخت روبروست.

XS
SM
MD
LG