لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۵

پليس در کوهستانها؛ محدوديت تازه برای جوانان


يک مقام انتظامی پليس تهران گفت ۳۰ تيم پليس ويژه به پيست اسکی ديزين اعزام شده اند. طبق اعلام سردار زارعی فرمانده انتظامی استان تهران، اين کار پليس در راستای همان طرح ارتقای امنيت اجتماعی و مسئله برخورد با مظاهر بدحجابی و بد پوششی است که از اوايل امسال آغاز شده است.

در حال حاضر، نيروی انتظامی در جاده چالوس و قبل از پيست اسکی ديزين با نصب بنرهای تبليغاتی و توزيع بروشورهايی در ميان علاقمندان اسکی، اعلام کرده است که اگر کسی از مفاد اين بروشورها پيروی نکند با آنها برخورد خواهد شد.

به نظر می رسد دور تازه ای از ايجاد محدوديت ها برای جوانان، اين بار در تفريحگاه های کوهستانی و مراکز ورزشی به وجود آمده است.

دهکده توريستی ديزين، از جمله مراکز تفريحی ورزشی است که انواع امکانات اسکی و زمين های ورزشی، زمين بازی برای کودکان، امکانات اسب سواری و دوچرخه سواری برخوردار است.

اين مکان زيبا در شمال تهران همچنين دارای هتل، رستوران و ويلاهايی است که در جذب علاقمندان نقش بسزايی دارند. پيست اسکی ديزين، اولين پيستی بود که از طرف فدراسيون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شده است.

در حال حاضر عده زيادی به اين گردشگاه و مکان تفريحی ورزشی می روند که تا دور از دغدغه ها و فشار های روانی شهر، در دامن طبيعت زيبای شمال تهران استراحت کنند.

طرح پليس کوهستان اقدام تازه ای از طرف نيروی انتظامی نيست و در سال های گذشته نيز اقدامات مشابهی انجام شده است. در تابستان دو سال پيش، طرح "پليس افتخاری کوهستان" راه افتاد که ماموران پليس با لباس های يک دست در گذرگاهها و مناطق کوهستانی شمال تهران تردد می کردند. سه سال پيش نيز "طرح جماران" از سوی نيروی مقاومت بسيج به اجرا درآمد که در آن زنان و مردان بسيجی در قالب گردان های عاشورا و الزهرا در ارتفاعات شمال تهران با افرادی "لاابالي" شناخته می شدند و يا "موجبات نا امنی شهروندان را فراهم می نموند" برخورد می کردند.

از سويی ديگر در سال های پس از تظاهرات دانشجويی ۱۸ تير، و در آستانه سالگرد اين روز، برخورد با جوانان به عناوين مختلف توسط پليس آغاز می شد.

اگرچه وجود و حضور پليس در جامعه برای برقراری نظم و امنيت مورد توجه است اما بسياری ار انتقاد ها از پليس کشور به دليل برخوردهای غيرقانونی و رفتارهای محدود کننده است. هفته گذشته نيز چهل تن از حقوقدانان با ارسال نامه ای به کميسيون اصل نود مجلس از برخورد پليس با جوانان شکايت کردند.

اما اين در حالی است که سردار اسماعيل احمدی مقدم فرمانده نيروی انتظامی کل کشور می گويد مردم از اجرای طرح ارتقای امنيت اجتماعی توسط پليس راضی هستند. ديگر مقامات نيروی انتظامی نيز موضع مشابهی دارند و تاکيد دارند که رفتار آنها با مردم قانونی و مودبانه است.

XS
SM
MD
LG