لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

بی توجهی به خواست جوانان جامعه را با بحران روبرو می کند


برخورد نيروی انتظامی دولت جمهوری اسلامی ايران در قالب طرح " ارتقای امنيت اجتماعي" با جوانان، به يکی از مسائل مهم روز بدل شده است. اگر چه پيش از اين نيز به انواع مختلف اين برخوردها وجود داشته، اما اينک طرح نيروی انتظامی پوششی جديد به خود گرفته است.

طرح ارتقای امنيت اجتماعی، از فروردين ماه امسال با اجرای نيروی انتظامی کشور، ابتدا در تهران، و سپس، در شهرستانها به منظور مبارزه با پوشش زنان و پسران جوان آغاز شد. اما با گسترش طرح، به مراحلی رسيد که به مبارزه با اراذل و اوباش معروف شد. در نتيجه، عده ای دستگير و برای مدتی زندانی شدند، تحت فشار قرار گرفتند، و چند نفر نيز اعدام شدند.

از سويی ديگر اين طرح به کافی نت ها، کتابفروشی ها، و قهوه خونه ها کشيده شد و بسياری از آنها پلمپ شدند.

اما اينک و در فصل زمستان، نوع چکمه دختران جوان نيز مسئله دار شده و نيروی انتظامی اخطار داده است که با چکمه های بلند برخورد خواهد کرد. همچنين آرايشگاههای زنانه نيز از نظر ناجا دور نمانده و از چند روز پيش اين نيرو به بازرسی آرايشگاهها مبادرت ورزيده است که تا به حال طبق آمار رسمی با ۵۰ آرايشگاه در کرج برخورد شده است.

خانم مهسا امر آبادی، روزنامه نگار جوان که خود در مورد مسائل و مشکلات اجتماعی گزارش تهيه می کند، با انتقاد از طرح نيروی انتظامی، معتقد است که در صورت بی توجهی به خواست جوانان جامعه با بحران روبرو خواهد شد.

مهسا می گويد اعتياد، بيکاری، عدم امنيت اجتماعی، عدم اعتماد به خانواده و حاکميت، مشکل هويت از جمله مشکلات مرتبط با جوانان است. او با اشاره به اينکه اين مشکلات در مواجهه با دختران جوان دو برابر می شود، می افزايد اعتياد، فحشا، و تجاوز، آنها را تهديد ميکند.

به گفته اين روزنامه نگار جوان، آمار اعتياد به مواد مخدر دختران رو به افزايش است و به دلايل مالی، عاطفی و روانی به فحشا کشيده می شوند، و از طرفی آزار و اذيت های خيابانی يکی ديگر مشکلاتی است که دختران رو تهديد ميکند که باعث سواستفاده های جنسی و مالی و روانی و حتی تجارت سکس در ايران شده است.

مهسا امر آبادی در ادامه می گويد حتی روبط با جنس مخالف که برای ازدواج امر ضروری است يکی ديگر از مشکلت جدی آنها است. مشاوران و کارشناسان تربيتی در حالی ارتباط دو جنس را پيشنهاد می کنند که هر گونه ارتباط در جامعه منع شده است. حتی بارها ديديم که در ارتباط دختران جوان با جنس مذکر فجايعی مثل مسئله خانم دکتر زهرا بنی يعقوب که در بازداشتگاه همدان کشته شد اتفاق افتاده است.

مهسا می افزايد بايد به دختران جوان اجازه داد تا از حقوق انسانی خودشان برخوردار شوند در غير اينصورت معضلات و بحران های فعلی دو برابر خواهد شد.

مهسا امر آبادی، در مورد طرح نيروی انتظامی برای برخورد با جوانان می گويد که اين طرح ها بيشتر استرس زا و دلهره آور هستند و نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه افزايش هم داده است.

او يادآور می شود که دختران ترجيح ميدهند به جای تردد در خيابان هايی که پليس حضور دارد از محل های خلوت تردد می کنند.

اين در حالی است که دفتر سازمان عفو بين الملل در برلين روز جمعه ۲۱ ديماه طی بيانيه ای خواستار حذف قانون مجازات رابطه جنسی نامشروع از سيستم قضائی جمهوری اسلامی ايران شد. عفو بين الملل اين بيانيه را در ارتباط با لغو حکم سنگسار صادر کرده است.

در اين بيانيه آمده است که دستگاه قضايی جمهوری اسلامی ايران بيش از پنج سال پيش به سازمان عفو بين الملل اطمينان داده بود که اين قانون در ايران اجرا نمی شود، در حاليکه ظرف اين مدت موارد متعددی از اجرای حکم سنگسار در ايران به اين سازمان گزارش شده است.

در ادامه اين بيانيه آمده است حکم سنگسار برای عمل زنا در حالی در ايران اجرا ميشود که در بسياری از کشورهای دنيا اين عمل اصلا جرم شناخته نمی شود، و در بسياری از کشورهای مسلمان نيز با آن به گونه ای ديگر برخورد می شود.

سازمان عفو بين الملل تعهد دولت ايران برای توقف اجرای قانون سنگسار را کافی نمی داند و خواستار حذف اين قانون و قانون مجازات رابطه جنسی نامشروع از سيستم قضايی جمهوری اسلامی شده است.

------------------------------------------------

* توضيح: گزارش بالا برگرفته از برنامه تلويزيونی جديد به نام ديد جوان در شبکه فارسی صدای آمريکا است که به عنوان بخش تازه ای در برنامه ی شباهنگ برای بررسی مسائل و مشکلات جوانان در نظر گرفته شده است. برای ارتباط با اين برنامه با اين ايميل تماس بگيريد: Javan@voanews.com

XS
SM
MD
LG