لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

سه شنبه ۱۶ بهمن انتخابات مقدماتی در ۲۲ ايالت آمريکا برگزار خواهد شد


انتخابات مقدماتی برای تعيين نامزدهای رياست جمهوری امريکا از هر يک از دو حزبٍ حمهوريخواه و دموکرات در حالی ادامه دارد که فعاليتهای انتخاباتی کانديدهای پيشتاز شديدتر شده است. در روز سه شنبه ۱۶ بهمن که به سوپر تيوزدی معروف است، رای دهندگان در ۲۲ ايالت به نامزدهای انتخاباتی رای خواهند داد.

گفته می شود سناتور باراک اوباما، که با پيروزی چشمگيری در انتخابات مقدماتی در ايالت کارولينای جنوبی شکست سنگينی را به رقيبٍ خود هيلاری کلينتون تحميل کرد، از حمايت سناتور ادوارد کندی، سناتور دمکرات از ايالت ماساچوست و برادر رئيس جمهوری فقيد و محبوب آمريکا جان اف کندی، برخوردار باشد. در همين حال دختر پرزيدنت کندی فقيد نيز در مقاله ای در شمارۀ روز گذشتۀ روزنامۀ نيويورک تايمز حمايت خود را از اوُباما اعلام کرد.

در انتخابات کارولينای جنوبی، جان ادواردز در مقام سوم قرار گرفت.

روز گذشته هيلاری کلينتون فعاليتهای خو درا در تنسی و فلوريدا ادامه داد و آقای اوباما در جورجيا و آلاباما فعاليت کرد. باراک اوباما که با شعارٍ تغييرات در آمريکا وارد اين فعاليت ها شده است در سخنرانی خود در کارولينای جنوبی در ميان استقبال پرشور طرفدارانش گفت من هنوز به واقعيتی که در خيابانهای شيکاگو به آن پی بردم اعتقاد دارم و آن واقعيت اين است که عدالت طلبی هنوز مطرح است و عدالت می تواند پيروز شود.

در اردوگاه جمهوريخواهان، فردا، با برگزاری انتخابات درون حزبی، می تواند روز تعيين کننده ای باشد. بر اساس نظر سنجيها، جان مک کين، و ميت رامنی، همچنان در رقابتی تنگاتنگ قرار دارند. مايک هاکبی و رودی جوليانی در رديفهای بعدی قرار گرفته اند. روز گذشته مک کين و رامنی دربارۀ جنگ عراق به لفاظی عليه يکديگر پرداختند.

انتخابات مقدماتی از اين رو حائز اهميت است که برای نامزدها رقابت در انجمنهای حزبی طی اين انتخابات مقدماتی می تواند به مثابۀ پيروزی نهايی در انتخابات باشد.

XS
SM
MD
LG