لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

اوباما درانتخابات مقدماتی کارولينای جنوبی به پيروزی چشمگيری رسيد


متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات، مبارزات انتخاباتی خود را به بيست و دو ايالتی تعميم داده اند که روز سه شنبه پنجم فوريه، همگی انتخابات مقدماتی دارند، و با توجه به نقش مهم و بالقوه سرنوشت ساز آن روز، در آمريکا SuperTuesday ناميده ميشود.

سناتور باراک اوباما از ايالت ايلينوی ، در پی پيروزی روز شنبه بر سناتور هيلاری کلينتون از ايالت نيويورک در انتخابات مقدماتی کارولينای جنوبی به ايالت جورجيا رفته است.

کلينتون در ايالت تنسی مبارزات انتخاباتی را دنبال ميکند.

متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه نيز در آستانه انتخابات مقدماتی ايالت فلوريدا، که روز سه شنبه برگزار ميشود، در اين ايالت برای کسب حمايت رای دهندگان تلاش ميکنند. انتخابات ايالت فلوريدا برای جمهوريخواهان اهميت خاصی دارد زيرا آرای تمامی پنجاه و هفت نماينده ای که اين ايالت به کنوانسيون ملی مامور انتخاب کانديدای حزب برای انتخابات عمومی ماه نوامبر می فرستد، به برنده آن تعلق ميگيرد.

اوباما در رقابت متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات در ايالت کارولينای جنوبی ، که يک آزمايش عمده سياسی محسوب ميشود، با تفاوتی قابل توجه بر کلينتون پيروز شد. اوباما پنجاه و پنج درصد آراء را کسب کرد، که تقريبا دو برابر بيست و هفت درصد آرای کلينتون است. سناتور جان ادواردز از کارولينای شمالی، با کسب هجده درصد آرا، در اين ايالت زادگاهش ، سوم شد.

اوباما در سخنرانی پيروزی اش بر پيام و شعار خود برای تحول و دگرگونی تاکيد گذاشت و رقابتی را که در انتخابات مقدماتی در گرفته است انتخابی ميان گذشته و آينده توصيف کرد.

اوباما در عين حال به رای دهندگان جمهوريخواه نيز روی آورد و خطاب به آنان گفت دگرگونی و تغييری که وی دنبال آن است بمراتب از خواست های يک حزب بخصوص فراتر ميرود.

اوباما به سياهپوستان، سفيدپوستان، آسيائی و اسپانيائی تباران حامی خود که فرياد های شادی سرداده بودند گفت پايگاهی که به حمايت از او برخاسته است پايگاهی گسترده و رو به رشد است .

نتايج مقدماتی از ترکيب آراء نشان ميدهد که اوباما انتخابات مقدماتی کارولينای جنوبی را با حمايت قريب به اتفاق سياهپوستان و يک چهارم آرای سفيد پوستان برده است.

مبارزات انتخاباتی اوباما با تائيد و حمايتی که کارولين کندی دختر جان اف کندی رئيس جمهوری فقيد آمريکا از وی بعمل آورد، نيروی بيشتری پيدا کرده است. کارولين در نامه ای که امروز در نيويورک تايمز چاپ شد ميگويد اوباما در الهام بخشی به آمريکائيان نظير پدرش عمل ميکند.

تحليل گران ميگويند پيروزی بزرگ اوبا ما در کارولينای جنوبی می تواند به مبارزات انتخاباتی او، پس از شکست های اين ماه در انتخابات مقدماتی نيوهمشاير و انجمن های حزبی نوادا، حرکت و شتاب تازه ای بدهد.

در اين ميان جمهوريخواهان متقاضی کانديدائی رياست جمهوری آمريکا برای رقابت و کسب آرای رای دهندگان در انتخابات روز سه شنبه ايالت فلوريدا مجهزشده اند . فرماندار اين ايالت سناتور جان مک کين را تائيد و پشتيبانی کرده است.

نظر سنجی ها نشان ميدهد که مک کين و ميت رامنی فرماندار پيشين ايالت ماساچوستس در رقابت های فلوريدا که چهارمين ايالت پرجمعيت آمريکاست، پيشتاز اند.

رودی جوليانی شهردار پيشين نيويورک ، و مايک هاکبی فرماندار پيشين آرکانزا نيز فعالانه در مبارزات انتخاباتی فلوريدا حضور دارند.

دمکرات ها در فلوريدا که امسال به سبب جلوانداختن تاريخ برگزاری انتخابات مقدماتی از فرستادن نمايندگان خود به کنوانسيون ملی حزب محروم است، مبارزات انتخاباتی نداشته اند.

XS
SM
MD
LG