لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

اوباما و مک کين پيشتاز مبارزات مقدماتی در کارولينای شمالی محسوب می شوند


سناتور دموکرات باراک اوباما، که در صورت پيروزی در انتخابات نخستين رئيس جمهوری سياهپوست آمريکا خواهد بود، بر مبنای آخرين نظرسنجی رويترز، سی اسپن، و زاگبی از حمايت ۶۵درصد رای دهندگان سياهپوست کارولينای جنوبی برخوردار است. رقيب او سناتور هيلاری کلينتون موفق به جلب نظر ۱۶ درصد شده است.

سياهپوستان کمی بيش از نيمی از رای دهندگان کارولينای جنوبی را تشکيل می دهند.

بنا بر اين نظرسنجی، سناتور کلينتون در جلب حمايت سفيدپوستان کارولينای جنوبی با رقيب اش جان ادواردز، سناتور پيشين کارولينای شمالی که زاده کارولينای جنوبی است، رقابتی برابر دارد. کلينتون با کسب ۳۳ درصد، ادواردز ۳۲ درصد و اوباما ۱۸ درصد توانسته اند سفيدپوستان کارولينای جنوبی را به خود جلب کنند.

اوباما که اين روزها بار ديگر با اتهام داشتن اعتقاد پنهانی به اسلام روبرو شده است می کوشد در ارتباط با مردم از پس فشارها برآيد.

بنا بر نظرسنجی يک روزه پس از مناظره تلويزيونی روز دوشنبه، که به مجادله شديد کلامی ميان کلينتون و اوباما بدل شد، محبوبيت جان ادواردز رو به افزايش است.

ادواردز سابقه پيروزی در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۰۰ در کارولينای جنوبی را در کارنامه خود دارد.

نظرسنجی ها حاکی است حدود ۱۴ درصد از رای دهندگان در کارولينای جنوبی هنوز در تعيين کانديدای مورد نظرشان مرددند و حدود ۲۰ درصد می گويند گرچه تصميم خود را گرفته اند اما، احتمال دارد نظرشان تغيير کند.

در همين حال، چلسی، دختر کلينتون، باتفاق گروهی از چهره های هنری سرشناس، به کمپين برای مادرش؛ و بيل کلينتون، رئيس جمهوری پيشين آمريکا، کماکان به کمپين برای همسرش در کارولينای جنوبی ادامه می دهند.

هيلاری کلينتون کمپين خود در کارولينای جنوبی را رها کرده و يک مجموعه کمپين در آريزونا، کاليفرنيا و نيويورک، را آغاز کرده است.

پنجم فوريه بيش از بيست ايالت همزمان صحنه برگزاری انتخابات مقدماتی خواهند بود.

در آنسوی ميدان، سناتور جمهوريخواه جان مک کين در يک تور جمع آوری کمک مالی کوشيد تا پيشتازی خود را در برابر رودی جوليانی، شهردار پيشين نيويورک، در فلوريدا حفظ کند و راه پيروزی خود را در انتخابات روز پنجم فوريه هموار کند.

مک کين می کوشد با تاکيد بر موضوع اقتصاد، که مهمترين الويت رای دهندگان محسوب می شود، خود را رهبری قابل در تمام زمينه از امنيت ملی گرفته تا مسائل داخلی نشان دهد.

کناره گيری فرد تامسون، کانديدای جمهوريخواهان، پس از حضور ناموفق در چند ايالت ابتدايی هر چند هنوز حمايت رسمی او از مک کين را بدنبال نداشته است اما، شواهد تاثير مثبت کناره گيری او بر کمپين مک کين ظاهر می شود.

امروز (چهارشنبه) شهردار پيشين نيويورک که از تامسون حمايت کرده بود حمايت خود از مک کين را اعلام کرد. حمايت او در حفظ پيشتازی مک کين در نيويورک از جوليانی موثر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG