لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

مک کين انتخابات مقدماتی جمهوريخواهان درکارولينای جنوبی را برد" hspace=2 src="/persian/images/ap_us_south_carolina_mccain_republican_20jan08_eng_llighter_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>سناتور جمهوريخواه جان مک کين، و سناتور دمکرات هيللاری کلينتون، در جديد ترين رقابت ها برای کسب کانديدائی احزاب خود در انتخابات رياست جمهوری آمريکا پيروز شده اند.

مک کين با اختلافی اندک بر مايک هاکبی فرماندار سابق آرکانزا در انتخابات مقدماتی کارولينای جنوبی پيروز شد.

مک کين در سخنرانی خود به مناسبت اين پيروزی به حاميانش يادآوری کرد که از سال ۱۹۸۰ ببعد برنده انتخابات مقدماتی کارولينای جنوب، نامزدی حزب جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا را نيز کسب کرده است.

هاکبی به حاميانش گفت ما هنوز در مراحل اوليه روند انتخابات رياست جمهوری آمريکا هستيم.

کلينتون با کسب پنجاه و يک درصد آرای رای دهندگان در انجمن های حزبی دمکرات ها در نوادا در اين ايالت به پيروزی رسيد، و سناتور باراک اوباما با کسب چهل و پنج درصد آرا دوم شد. آرای نمايندگان نوادا در کنوانسيون دمکرات ها به احتمال قوی ميان اين دو سناتور تقسيم خواهد شد.

متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از هر دو حزب اميدوارند تا پيش از سه شنبه پنجم فوريه، که انتخابات مقدماتی و رای گيری انجمن های حزبی در بيست و دو ايالت انجام خواهد گرفت، و بهمين جهت سه شنبه بزرگ و سرنوشت ساز توصيف شده است، بتوانند به مبارزات انتخاباتی خود تحرک و پويائی بيشتری بدهند.

در نوادا، ميت رانی فرماندار سابق ايالت ماسچوستس به راحتی در رقابت جمهوريخواهان به پيروزی رسيد.

کلينتون ، اوباما و ديگر دمکرات های متقاضی کانديدائی رياست جمهوری آمريکا اکنون خود را برای انتخابات مقدماتی شنبه آينده در کارولينای جنوبی آماده ميکنند. رقبای جمهوريخواه نيز توجه خود را به انتخابات مقدماتی ايالت جنوبی فلوريدا معطوف کرده اند، که روز بيست و نهم ژانويه انجام خواهد گرفت.

کلينتون دو سوم آرای اسپانيائی تبارهای نوادا را کسب کرد، و اوباما هشتاد درصد آرای سياهيپوستان اين ايالت را به دست آورد. جان ادواردز سناتور سابق کارولينای شمالی با فاصله ای زياد سوم شد.

امسال در انتخابات دمکرات ها در ايالت نوادا شمار رای دهندگان ده برابر سال ۲۰۰۴ بود.

XS
SM
MD
LG