لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

جدال کلامی نامزدان رياست جمهوری حزب دمکرات در آمريکا بالا گرفت


حساسيت بالای پيروزی در ايالت کارولينای جنوبی برای سناتور دموکرات باراک اوباما که، پس از پيروزی در آيووا، دو رقابت نزديک نيوهمشاير و نوادا را به رقيبش سناتور هيلاری کلينتون واگذار کرد، و تلاش کلينتون برای حفظ روند پيروزی هايش مناظره ديشب را در همان دقايق نخست به صحنه يکی از شديدترين جدال های کلامی بين آن دو بدل کرد.

اشاره اوباما در چند روز گذشته به نقش دگرگون ساز رونالد ريگان در مجاب کردن دموکرات ها به همکاری دو حزبی عليرغم مخالفت او با سياست های حزب جمهوريخواه موجی از انتقادات هيلاری کلينتون و همسرش بيل کلينتون را بدنبال داشت.

اوباما، که در ميان اکثريت بينندگان سياهپوست حاضر در محل مناظره از محبوبيت بالايی برخوردار بود، با وجود محبوبيت بيل کلينتون در ميان سياهان ريسک انتقاد از پرزيدنت کلينتون را به جان خريد.

اختلافات دو رقيب به آنجا کشيد که اوباما کلينتون را متهم کرد وقتی او برای فقرا در ايلينويز تلاش می کرد رقيبش از وکلای عضو هيات مديره شرکت معظم وال مارت بود. شرکتی که بشدت مخالف اتحاديه های کارگری است.

چند دقيقه بعد، وقتی نوبت به کلينتون رسيد، اوباما را متهم کرد زمانی که او در برابر قراردادهای تجارت آزاد ريگان که به گفته او منجر به افزايش بيکاری در آمريکا شد مبارزه می کرد اوباما برای يک ملاک آپارتمانهای مناطق فقيرنشين در شيکاگو فعاليت می کرد.

جدال اوباما و کلينتون به آنجا کشيد که جان ادواردز مردم را خطاب قرار داد و گفت چه کسی از اين جر و بحث بيمه درمانی نصيبش می شود.

ادواردز که اميد زيادی دارد با پيروزی در ايالت زادگاهش، کارولينای جنوبی، ورق انتخابات را برگرداند برای اولين بار در مناظرات اوباما را مورد حمله قرار داد و به تکرار انتقاد کلينتون از اوباما پرداخت که بيش از ۱۳۰ رای ممتنع اوباما در دوران قانون گذاری اش در ايلينويز زير سوال برده بود.

اوباما همچنين از سوی کلينتون برای تغيير موضع اش در برابر جنگ عراق يک سال پس از سخنرانی ضد جنگش مورد انتقاد قرار گرفت. اوباما اتهام ها را تحريف واقعيت توصيف کرد.

ادواردز برای جلب آرای جمعيت ضد جنگ سياهپوستان کارولينای جنوبی سعی کرد اختلاف ميان موضع خود با رقبايش را برجسته کند و گفت هر چند رقبايش از پايان دادن به جنگ عراق و مخالفت با استقرار پايگاههای دائم سخن می گويند، اما، هيچکدام همچون او بدنبال خارج کردن تمام نيروهای نظامی آمريکا نيستند.

کلينتون در پاسخ به اين پرسش که با توجه به پيشرفت های امنيتی قابل توجه و توافقات سياسی چون تعديل قانون بعث زدايی او بدنبال پايان دادن به جنگ است يا پيروزی در آن؟ گفت در طول ۶۰ روز آغاز رياست جمهوری اش خروج نيروها را آغاز خواهد کرد و تاکيد کرد پيشرفت های حاصله در عراق نتيجه فشار دموکرات ها در واشنگتن است.

اوباما گفت تلاش خواهد کرد بی برنامگی در حمله به عراق را با خروج غيرمسولانه تکرار نکند.

سه کانديدا پيش بينی کردند سناتور جمهوريخواه جان مک کين کانديدای نهايی جمهوريخواهان شده، و تاکيد داشتند مضمون انتخابات بار ديگر امنيت ملی خواهد بود.

کلينتون اصرار داشت او بهترين کانديدای دموکرات ها برای شکست مک کين است. ادواردز گفت دموکرات ها بايد کسی را در برابر مک کين انتخاب کنند که بتواند در برابر اين مضمون مبارزاتی مک کين که از لابييست ها کمک مالی نمی گيرد بايستد و او تنها کانديدای دموکرات هاست که چنين کمک هايی نمی گيرد.

اوباما گفت بايد کسی در برابر مک کين بايستد که موضعی کاملا مخالف او در حوزه ی امنيت ملی و جنگ داشته باشد و او خود را که مبلغ گفتگو حتی با دشمن است بهترين کانديدا برای شکست مک کين معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG