لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

بوش تشکيل کشور فلسطينی را قبل از پايان دوران رياست جمهوری خود ممکن دانست


پرزيدنت بوش ميگويد پيمان صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان مستلزم گذشت هائی دردناک از سوی هر دو طرف است، اما افزود که طرفين مصمم اند با گفتگو و تبادل نظر چاره ای پيدا کنند.

پرزيدنت بوش اين نظر را امروز پس از گفتگوهائی که در دو روز اخير، در چارچوب سفر هشت روزه اش به خاورميانه، با رهبران اسرائيلی و فلسطينی داشت مطرح ساخت.

پرزيدنت بوش گفت زمان انتخاب هائی سخت و دشوار در روند صلح خاوميانه فرا رسيده است.

پرزيدنت بوش از اسرائيل خواست به اشغال مناطقی که در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرده است پايان بدهد، و اسرائيل و فلسطينيان را به انتخاب هائی دشوار ولی ضروری برای پيمان صلح فرا خواند.

پرزيدنت بوش گفت مذاکرات صلح بايد امنيت، شناسائی و مرزهای قابل دفاع را برای اسرائيل، و پويائی و حاکميت و حسن همجواری را برای کشوری فلسطينی تضمين کند.

پرزيدنت بوش گفت تشکيل يک کشور فلسطينی به بهبود ثبات در خاورميانه کمک ميکند.

اسرائيل کرانه غربی، شرق بيت المقدس و نوار غزه را در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ تصرف کرد.

پرزيدنت بوش اذعان کرد که آينده بيت المقدس مسئله ای سخت و دشوار است زيرا هر دو طرف آن را پايتخت خود ميدانند.

رهبران فلسطينی خواستار آنند که کشور آتی فسلطينی شامل مناطق تصرفی باشد. نوار غزه اکنون در کنترل و حکمرانی گروه ستيزه گر اسلامی حماس است.

پرزيدنت بوش پيشتر گفته بود به اعتقاد او تا يک سال ديگر، هنگامی که دوران رياست جمهوری اش به پايان ميرسد و کاخ سفيد را ترک ميکند، ميان اسرائيل و فلسطينيان، پيمان صلحی امضاء شده است.

پرزيدنت بوش که در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی در شهر رام الله در کرانه غربی صحبت ميکرد گفت متقاعد شده است که رهبران اسرائيلی و فلسطينی اهميت کشور هائی دمکراتيک را که بتوانند در کنار هم و در صلح زندگی کنند، درک ميکنند.

پرزيدنت بوش يک ژنرال ارشد آمريکائی را مامور کمک به نظارت بر اجرای تعهدات اسرائيل و فلسطينيان در پيمودن نقشه راه صلح کرد. وی، ژنرال ويليام فريزر دستيار رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکاست.

نقشه راه صلح در سال ۲۰۰۳ توسط گروه چهارگانه بين المللی مرکب از آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد تدوين شد. نقشه راه صلح خواستار تشکيل يک کشور فلسطينی در کنار اسرائيل است.

پرزيدنت بوش همچنين از رهبری فلسطينيان خواستار مهار کردن ستيزه گرانی شد که سعی ميکنند تلاش های صلح را خراب کنند.

پرزيدنت بوش گفت حماس، که اکنون نوار غزه را کنترل ميکند، برای فلسطينيانی که در آن قلمرو زندگی ميکنند، چيزی جز فلاکت و بدبختی ببار نياورده است.

پرزيدنت بوش گفت انتظار دارد اسرائيل و فسلطينيان، هردو، به تعهداتشان در چارچوب طرح صلح موسوم به نقشه راه احترام بگذارند.

پرزيدنت بوش مذاکرات جاری صلح را فرصتی تاريخی برای تحقق بخشيدن به طرح موسوم به دو کشوری دانست.

آقای عباس نيز در سخنان خود گفت اميدوار است امسال سال شکل بخشيدن به صلح باشد.

پرزيدنت بوش ، امروز، پنجشنبه، با اتوموبيل و پس از گذشتن از پست های بازرسی اسرائيلی و عبور از يهودی نشين ها در کرانه غربی وارد رام الله شد.

پرزيدنت بوش در کنفرانس خبری مشترک به خبرنگاران گفت وی ناخشنودی فلسطينيان را از پست های بازرسی درک ميکند، اما افزود که فعلا وجود آنها برای احساس ايمنی در ميان اسرائيلی ها ضروری است.

پرزيدنت بوش همچنين گفت وضعيت نيروهای امنيتی فلسطينی در کرانه غربی رو به بهبود است و از اسرائيل خواستار کمک در جلوگيری از وقفه در مدرن سازی اين نيروها شد.

XS
SM
MD
LG