لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

چشم انداز گفتگوهای فلسطينيان و اسرائيلی ها


رهبران فلسطينی و اسرائيل روز سه شنبه و در آستانه سفر پرزيدنت بوش به خاورميانه با يکديگر در بيت المقدس ديدار وگفتگو کردند.

گر چه ديدارها و مذاکرات محمود عباس رهبر فلسطينيها و اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل، که پس از کنفرانس صلح آناپوليس مريلند آغاز شد، تا بحال پيشرفتی را در بر نداشته، اما اينبار هر دو رهبر سخت تلاش داشتند تا دستکم به نتايج ملموسی دست يابند.

در اين گفتگوها زيپی ليونی وزير امورخارجه اسراييل، احمد قريع وصائب عريقات مذاکره کنندگان ارشد فلسطينها نيز شرکت داشتند.

صائب عريقات ضمن اشاره به سفر پرزيدنت بوش به منطقه به خبرنگاران گفت: «آن چيزی که ما از پرزيدنت بوش ميخواهيم اينست که وی در استقرار صلح در سال ۲۰۰۸ ما را ياری رساند و بما اطمينان خاطر دهد.»

صائب عريقات در ادامه سخنان خود افزود: «ما اميدواريم سال جاری سال مذاکرات و انعقاد پيمانهای صلح زير نظر پرزيدنت بوش باشد.»

مارک رگو سخنگوی دولت اسراييل نيز در همين رابطه گفت: «اين فرصت خوبيست تا همانطور که ما بسوی پيش حرکت ميکنيم از آن در جهت مثبت و در روند صلح استفاده شود.»

اما واکنش مردم در کوچه و خيابانهای بيت المقدس متفاوت بود. صاحب يک مغازه جواهر فروشی ضمن ابراز بدبينی و با اشاره به اينکه پرزيدنت بوش هشتمين سال رياست جمهوری خود را طی ميکند گفت: «او هيچ کاری نکرد و اگر ميخواست صلحی ميان فلسطينيها و اسراييل برقرار شود، وی توانايی انجام آنرا داشت.»

در همين حال، منتقدان سياست جورج بوش در رابطه با صلح خاورميانه با جمع شدن در برابر ديوار بخش قديمی شهر بيت المقدس دست باعتراض زدند.

پليس اسراييل در همين حال خود را برای ديدار سه روزه پرزيدنت بوش از آن کشور آماده کرد، ديداری که برای نخستين بار توسط رييس جمهوری آمريکا درهفت سال گذشته انجام ميگيرد.

عدم پيشرفت مذاکرات دو طرف، بعضا به علت ادامه شهرک سازی اسراييل درمناطق مورد مشاجره و همچنين دراثر ادامه ی خشونتهای گوناگون در کرانه ی باختری و نوار غزه ذکر شده است.

در آخرين مذاکرات دو طرف که در ۲۷ ماه دسامبر در بيت المقدس، انجام شد محمود عباس موافقت کرد تا از تمرکز گفتگوها بر توقف ساختن صدها آپارتمان در بيت المقدس شرقی توسط اسراييل خودداری کند.

مارک رگو سخنگوی دولت اسراييل گفت اهود اولمرت و محمود عباس در عين حال موافقت کرده اند تا هيئتهای مذاکره کننده مستقيما در مورد تمام مسائل اصلی گفتگو کنند.

در همين حال، قايقهای نيروی دريايی اسراييل ضمن درگيری با نيروهای حماس بسوی يکديگر تيراندازی کردند. اين درگيری دربخش جنوبی ساحل غزه رويداد. از سوی ديگر گروه حماس نيز که اکنون کنترل نوار غزه را در دست دارد ادعا کرد که يک فروند هليکوپتر اسراييلی يک پاسگاه امنيتی حماس را مورد هدف خود قرار داد. براساس گزارشهای رسيده شليک موشکهای هليکوپتر اسراييلی بهدف اصابت نکرد و حتی يکی از آنها در خاک مصر فرود آمد.

XS
SM
MD
LG