لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

رئيس اتحاديه آفريقا با رئيس جمهوری کنيا بمنظور کاهش تنش ها در کنيا ملاقات کرد


در پی تشديد تلاش های ديپلماتيک، و بويژه فشارهای ديپلماتيک آمريکا بمنظور فرونشاندن پيامدهای خشونت بار انتخابات رئيس جمهوری ماه گذشته کنيا، امروز جان کوفور، رئيس اتحاديه آفريقا، با موائی کيباکی، رئيس جمهوری کنيا ديدار کرد.

او تلاش ميکند که زمينه را برای ملاقات موائی کيباکی، رئيس جمهوری کنيا، و رايلا اُودينگا، رهبر مخالفين فراهم سازد.

اين ديدار يکروز پس از اعلام نيمی از اعضای کابينه جديد صورت ميگيرد که هيچکدام از آنها از اعضای حزب دموکراتيک نارنجی آقای رايلا اودينگا، رهبر عمده مخالفان دولت نيستند.

اعلام اسامی نيمی از اعضای کابينه جديد دولت از سوی آقای کيباکی ديروز (چهارشنبه) با واکنش انتقادی و اعتراض آميز شديد بسياری از ساکنين نايروبی روبرو شد که معتقد بودند آقای کيباکی ميبايستی تا اعلام نتايج مذاکرات ميانجيگران بين المللی از اعلام اسامی اعضای کابينه جديد خودداری ميکرده است.

يکی از ساکنين نايروبی ضمن مخالفت با اعلام نيمی از اعضای کابينه ميگويد کيباکی و اودينگا بايد هردو از سمتهای خود برکنار شوند و اجازه دهند تا چهره های سياسی تازه ای اداره امور کشور را بعهده بگيرند. او از رئيس اتحاديه افريقا خواست که سعی کند يک دولت وحدت ملی ايجاد کند.

امروز در شهر کيسومو نيز، مخالفين دولت در اعتراض به انتشار اسامی اعضای کابينه جديد دست به تظاهرات خشونت باری زدند که پليس برای پراکنده کردن آن دست به تيراندازی هوائی زد.

پس از اعلام نيمی از اسامی کابينه از جمله پست معاونت رئيس جمهوری از سوی آقای کيباکی، رهبران احزاب مخالف دولت وی را متهم کردند که سعی ميکند فعاليتهای گروهای ديپلماتيک بين المللی را که بمنظور ايجاد وحدت ملی تلاش ميکنند قدرت دولت را بين احزاب تقسيم کنند، تضعيف کند.

پيامدهای خشونت بار انتخابات ماه گذشته رئيس جمهوری کنيا که بنا به اعلام دولت آن کشور بيش از ۵۰۰ کشته و ۱۵ ميليون دلار خسارات مالی از خود باقی گذاشته است، از زمانی آغاز شد که اودينگا و طرفداران وی آقای کيباکی را متهم به تقلب در انتخابات رئيس جمهوری ۲۷ماه دسامبر گذشته کرد که منجر به نبرد بين افراد دو قبيله «لواو» ی آقای اودينگا و کيکويوس آقای کيباکی شده است.

شون مک کورمِک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، در مورد اقدام آقای کيباکی ابراز تاسف کرده است.

با توجه به بن بست سياسی ناشی از انتخابات رئيس جمهوری کنيا، خانم کاندوليزا رايس ، وزير امورخارجه آمريکا، نيز ماموريت خانم جندائی فری زر، مديرکل وزارت امور خارجه آمريکا در امور آفريقا، را در کنيا تمديد کرده است. مقامات وزارت امور خارجه آمريکا ميگويند که خانم رايس به فری زر گفته است که تا زمانی که وی احساس ميکند که حضورش کنيا به فرونشاندن بحران در آن کشور کمک ميکند در آن کشور باقی بماند.

روز گذشته جندائی فرِی زر، مدير کل وزارت امور خارجه در امور آفريقا، بمنظور پايان دادن به بن بست سياسی ناشی از انتخابات ماه گذشته رئيس جمهوری کنيا، با رئيس جمهوری و رهبر مخالفان بطور جداگانه ديدار و گفتگو کرد و از آنها مصراً خواست با اجرای اصلاحات سياسی، اجتماعی و انتخاباتی، تلاش کنند هر چه زودتر راه حلی برای بحران موجود پيدا نمايند.

XS
SM
MD
LG