لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

رئيس جمهوری کنيا با برگزاری مجدد انتخابات يا بازشماری مجدد آراء انتخابات پيشين مخالفت کرد


موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا روز گذشته با رد درخواستهای مربوط به برگزاری انتخاباتی ديگر يا بازشماری مجدد آراء انتخابات پيشين شرايط را برای تلاشهايی که در جهت خاتمه هرج و مرج موجود کشور صورت می گيرد به مراتب پيچيده تر ساخته است.

در حال حاضر هنوز هيچگونه نور اميدی از اتخاذ موضعی آرام تر از طرف هيچيک از دو طرف اختلاف به چشم نمی خورد.

رئيس جمهوری کنيا همچنان بر موضع خود مبنی بر مشارکت دادن نيروهای اپوزيسيون در قدرت سياسی کشور پای می فشرد همچنانکه روز سه شنبه گذشته نيمی از اعضای کابينه خود از جمله معاون رياست جمهوری کشور را معرفی کرد که همگی از متحدان او هستند.

رهبر اپوزيسيون کشور و رقيب شکست خورده آقای کيباکی در انتخابات رياست جمهوری ماه گذشته رايلا اودينگا نيز کماکان از گفتگو و رو به رو شدن با او سر باز می زند.

اختلافات سياسی موجود در کنيا باعث شده است تا قبيله تحت رهبر موائی کيباکی موسوم به کيکويو از قبايل قديمی و با نفوذ کنيا که هميشه در صحنه سياسی و تجاری کشور نقش غالب ايفا کرده است اکنون در موقعيتی قرار دارد که بايد رو در روی ساير قبايل ديگر کشور بايستد.

جان هولمز معاون دبير کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در مقر سازمان گفته است افزون بر کسانی که جان خود را در خشونتهای کنيا از دست داده اند 255 هزار نفر تا کنون مجبور شده اند کشور خود را ترک گويند. آقای هولمز در اين زمينه گفت، «در حال حاضر طبق آمار و ارقام دولت کنيا 255 هزار کنيايی آواره و بی خانمان شده اند.»

آقای هولمز ضمن ابراز نگرانی نسبت به اوج گيری خشونتهای قومی از رهبران کنيا خواست به اختلافات فی مابين پايان دهند.

معاون دبير کل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه اظهار داشت عليرغم تداوم خشونتها و سيل روز افزون مهاجرتها از کنيا روند اقدامات انساندوستانه بويژه در زمينه تأمين مواد غذايی و مايحتاجات پناهندگان بخوبی انجام بوده است.

در همين حال موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا از منطقه اِلدورِت که هفته گذشته شاهد آتش سوزيهای متعدد از جمله آتش سوزی کليسايی بود که در آن چندين نفر از اعضای قبيله کيکويو طعمه حريق شدند بازديد به عمل آورد.

آقای کيباکی در جمع هزاران نفر از آوارگانی که در حال حاضر در اردوگاههای پناهندگان در نزديکی الدورت مستقر هستند گفت بسياری از آنها وابسته به قبيله کيکويو هستند و کنيا موطن آنهاست و هيچکس قادر نيست آنها از سرزمينشان بيرون براند.

پيشتر آقای کيباکی با صدور بيانيه ای خطاب به رئيس جمهوری غنا که رياست اتحاديه آفريقا را نيز بر عهده دارد اطمينان داده است که مقدمات انجام گفتگو با ساير رهبران سياسی کنيا را فراهم کرده است.

وی روز گذشته با صدور بيانيه ای ديگر گفته است که خود را نسبت به انجام گفتگو با ساير نيروهای سياسی کشور متعهد می داند و برخی از پستهای کابينه دولت خود را برای حزب رايلا اودينگا رقيب سياسی او محفوظ نگاهداشته است.

XS
SM
MD
LG