لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

وزير امور خارجه آمريکا به جمهوری اسلامی ايران هشدار جدی و محکمی داد


متعاقب برخورد قايق های تندروی ايران با نيروی دريايی آمريکا در خليج فارس، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، به جمهوری اسلامی ايران هشدار جدی و محکمی داد، و از تهران خواست دست از آنچه که وی آن را «تحريکات» ناميد بردارد.

رايس حرکت اخير ايران را «تحريک آميز و خطرناک» توصيف کرد، و گفت ايالات متحده آمريکا از منافع خود و يارانش در منطقه دفاع خواهد کرد.

امروز (سه شنبه) از قول وزير امور خارجه آمريکا نقل شد جمهوری اسلامی ايران «بزرگترين خطری است» که نوع خاورميانه ای که جهان مايل است ببيند را تهديد می کند. رايس و پرزيدنت بوش امروز به خاورميانه مسافرت خواهند کرد.

مقامات نظامی و دولتی آمريکا می گويند روز يکشنبه، پس از آنکه چندين قايق تندروی متعلق به ايران در تنگه استراتژيک هرمز دست به اعمال خصومت آميزی زده بودند، ناوهای شناور آمريکا برای شليک به سوی آنها آماده شده بودند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اين برخورد را کاملا عادی تلقی کرد، و اشاره کرد که ممکن است بر اثر عدم شناسايی بوده باشد.

از قرار معلوم پنج قايق تندروی ظاهرا متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران به طرف شناورهای آمريکايی رفته و در لحظه آخر مانورهايی دادند و جعبه هايی را مستقيما در مسير آنها به آب انداختند.

فرمانده نيروهای دريايی آمريکا و نيروی دريايی ائتلاف در خليج فارس، دريابان کوين کاسگريف، گفت ايرانی ها با استفاده از امواج باز راديويی به کشتی های آمريکايی اخطار می دادند که تا دقايقی ديگر منفجرشان خواهند کرد.

دريابان کاسگريف گفت پس از آماده باش شناورهای آمريکا برای ضربه زدن، قايق های جمهوری اسلامی برگشتند و محل را ترک گفتند.

تنگه هرمز بين ايران و امارات متحده عربی راه کليدی برای خروج نفت از منطقه است. هم جمهوری اسلامی و هم شناورهای آمريکايی در اين آبراه کشيک می دهند.

قايق های موتوری کوچک متعلق به ايران از نوعی که که اين برخورد را در روز يکشنبه بوجود آوردند معمولا تحت فرماندهی و اداره سپاه پاسداران هستند، که در خارج از سلسله مراتب فرماندهی نظامی جمهوری اسلامی ايران قرار دارد، و معمولا در مناسبات با آمريکا همواره موضع خصومت آميزی اتخاذ می کند.

XS
SM
MD
LG