لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

پنتاگون: قايق های ايرانی ناو های جنگی آمريکا را مورد تهديد و تحريک قرار دادند


مقامات نيروی دريايی آمريکا می گويند ديروز (يکشنبه) پنج قايق نظامی متعلق به جمهوری اسلامی ايران سه ناو آمريکايی را درتنگه هرمز مورد تهديد و تحريک قرار دادند.

امروز مقامات پنتاگون گفتند قايق های موتوری جمهوری اسلامی دست به رفتارهای تحريک کننده و خشونت آميز می زدند، به طرف کشتی های آمريکايی رفته و در لحظه آخر مانور می دادند و جعبه هايی را در کنار ناو های آمريکايی می انداختند. مقامات گفتند بر اثر اين اعمال تحريک کننده، کشتی های آمريکايی برای شليک به سمت قايق های ايرانی آماده شده بودند.

به گفته مقامات آمريکايی، نيروهای جمهوری اسلامی با استفاده از امواج باز راديويی به کشتی های آمريکايی اخطار می دادند که تا دقايقی ديگر منفجرشان خواهند کرد.

سخنگوی پنتاگون گفت ناوهای آمريکايی دست به عمليات طفره روانه زدند و با قايق های ايرانی درگيری بوجود نياوردند.

کاخ سفيد اين حادثه را «تحريک آميز» توصيف کرد، و به تهران هشدار داد تا از دست زدن به کارهايی که می تواند موجب «حوادث خطرناکی در آينده» شود پرهيز کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اين برخورد را عادی توصيف نمود،و اظهار کرد که احتمالا بر اثر اشتباه در شناسايی بوقوع پيوسته است. اين سخنگو افزود چنين حوادثی پس از آنکه هر دو طرف نسبت به يکديگر شناسايی به عمل آورند برطرف می شود.

تنگه هرمز بين ايران و امارات متحده عربی راه کليدی برای خروج نفت از منطقه است.

قايق های موتوری کوچک متعلق به ايران از نوعی که که اين برخورد را در روز يکشنبه بوجود آوردند معمولا تحت فرماندهی و اداره سپاه پاسداران هستند، که در خارج از سلسله مراتب فرماندهی نظامی جمهوری اسلامی ايران قرار دارد، و معمولا در مناسبات با آمريکا همواره موضع خصومت آميزی اتخاذ می کند.

XS
SM
MD
LG