لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

آمريکا ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر عادی بودن رودررويی ناوهايش با قايق های ايرانی را رد کرد


ايالات متحده آمريکا ادعای جمهوری اسلامی ايران مبنی بر اينکه رودر رو قرار گرفتن ناوهای آمريکايی با قايق های تندروی سپاه پاسداران يک امر عادی و روزمره بوده است را رد کرد و به تهران هشدار داد که ديگر اين کار را تکرار نکند.

سخنگوی کاخ سفيد واشنگتن، دانا پرينو، گفت حرکت جمهوری اسلامی در روز يکشنبه «بدون ملاحظه» و «غير عادی» بود. وی گفت برای مقامات آمريکايی فهم اينکه رهبران و مقامات ايرانی چه فکری داشتند و چه کاری می خواستند صورت بدهند دشوار است، و يا اينکه اصولا در نظر دارند در آينده بازهم به چنين اعمالی دست بزنند يا خير.

مقامات نظامی و دولتی آمريکا می گويند روز يکشنبه گذشته، پس از آنکه چندين قايق تندروی متعلق به ايران در تنگه استراتژيک هرمز دست به اعمال خصومت آميزی زده بودند، ناوهای شناور آمريکا برای شليک به سوی آنها آماده شده بودند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اين برخورد را کاملا عادی تلقی کرد، و اشاره کرد که ممکن است بر اثر عدم شناسايی بوده باشد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، حرکت اخير ايران را «تحريک آميز و خطرناک» توصيف کرد، و گفت ايالات متحده آمريکا از منافع خود و يارانش در منطقه دفاع خواهد کرد.

امروز بعد از ظهر وزير امور خارجه و رئيس جمهوری آمريکا مسافرت خود به خاورميانه، که بخشا با هدف مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی انجام می گيرد، را آغاز خواهند کرد.

از قرار معلوم پنج قايق تندروی ظاهرا متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران به طرف شناورهای آمريکايی رفته و در لحظه آخر مانورهايی دادند و جعبه هايی را مستقيما در مسير آنها به آب انداختند.

فرمانده نيروهای دريايی آمريکا و نيروی دريايی ائتلاف در خليج فارس، دريابان کوين کاسگريف، گفت ايرانی ها با استفاده از امواج باز راديويی به کشتی های آمريکايی اخطار می دادند که تا دقايقی ديگر منفجرشان خواهند کرد.

دريابان کاسگريف گفت پس از آماده باش شناورهای آمريکا برای ضربه زدن، قايق های جمهوری اسلامی برگشتند و محل را ترک گفتند.

تنگه هرمز بين ايران و امارات متحده عربی راه کليدی برای خروج نفت از منطقه است. هم جمهوری اسلامی و هم شناورهای آمريکايی در اين آبراه کشيک می دهند.

XS
SM
MD
LG