لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

مردمِ کنيا بعد از خشونت های ۴ روزهِ جهتِ تهيه موادِ خوراکی از منازل خود خارج شدند


عده ای از مردمِ کنيا بعد از خشونت های ۴ روزهِ ناشی از اعلامِ نتايجِ انتخاباتِ رياستِ جمهوری در اين کشور بسيار محتاطانه جهتِ جستجو برای يافتن موادِ خوراکی از اماکن خود خارج شدند و با تعطيلی بسياری از فروشگاه ها مواجه گشتند.

آتش سوزی در غربِ اين کشور که پايگاهِ اصلی رهبرِ مخالفان رايلا اودينگا است و خانهِ تقرييا ۷۰۰,۰۰۰ نفر در آن بنا شده است ادامه دارد. يکی از اهالی اين منطقه گفت «کمبود های بخصوص در زمينهِ موادِ غذايی در حال حاضر وجود دارد زيرا ۴ روز است که فروشگاه ها تعطيل هستند. عده ای از مردم درگير رای گيری بوده اند و جمعی نيز مشغولِ شمارش آن و حالا بعد از ۴ روز درگيری به دنبال مواد خوراکی هستند.»

در مرکزِ نايروبی پايتختِ کنيا نيز مردمانی که در آشوب های چند روزِ اخير از منازل خود خارج نشده بودند در جستجوی مواد غذايی هستند. در همين حال بسياری از فروشگاه ها به دليل جلوگيری از غارتِ اجناسِ خود از مردم خواسته اند که خارج از فضای فروشگاه ها جهتِ دريافتِ درخواست های شان صف بکشند.

يکی از اهالی نايروبی گفت «من برای سه هفته مواد خوراکی چون حبوبات تخم مرغ و موادی از اين قبيل را خريداری می کنم و تصورم بر اين است که اين جريانات يک تا دو هفته به درازا خواهد کشيد، ولی برای اطمينان من برای سه هفته آينده مواد غذايی ذخيره می کنم .

پليس ضد شورش در کنيا در بسياری از مراکزِ شهر ها به حالت آمادهِ باش قرار دارند.»

تنها دقايقی بعد از اعلام نتايجِ انتخابات در اين کشور، موای کيباکی بدون در نظر گرفتن به اتهاماتی که در زمينهِ نحوه و نتيجهِ انتخابات در اين کشور به وسيله مخالفان وی و همچنين ناظرانِ بين المللی مطرح می شود برای دومين دورهِ پنج سالهِ رياست جمهوری سوگند ياد کرد. در همين حال نتيجهِ انتخابات خشونت های زيادی را پديد آورد که به گفتهِ پليس اين کشور حداقل يکصد و چهل و پنج نفر جانشان را در آن از دست دادند. و بيش از ۳۳,۰۰۰ نفر از اتباع اين کشور مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند و ۲۰۸ ملک ويران شد.

به گفته الکساندر لامبسدورف lamb s dorff، مسئولِ هيئتِ ناظران اتحاديهِ اروپا در انتخابات کنيا، نتايج انتخابات اين کشور طوری نبوده است که بتواند کليه احزاب و کانديد ها را راضی کند. وی گفت «خشونت جايی در انتخاباتِ آزاد ندارد و به عقيده ما بهتر است تحقيقاتی در زمينه چگونگی اين انتخابات صورت گيرد.»

بسياری از خشونت ها و کشتار افراد در اين کشور سوای مسئلهِ سياسی ريشه در مسائلِ قومی نيز دارد.

XS
SM
MD
LG