لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

هجوم سربازان به هزاران تظاهرکننده عليه نتيجه انتخابات رياست جمهوری در کنيا


امروز در محله فقیرنشین کیبرا در نایروبی پایتخت کنیا، نیروهای ارتش آن کشور با هجوم به هزاران تظاهرکننده، سعی در متفرق کردن آنها داشتند.

تظاهرات اعتراض آمیز مردم هنگامی آغاز شد که موآیی کیبیاکی، رئیس جمهور فعلی کنیا، پیروزی خود را در انتخابات هفته گذشته ریاست جمهوری اعلام کرد. مخالفان وی نسبت به تقلب آشکار در انتخابات اعتراض کرده اند.

شعار هوادارانِ رایلا اودینگا رقیب انتخاباتی آقای کیبیاکی این بود که بدون اودینگا، از صلح خبری نخواهد بود. گزارشها از حمله وحشیانه سربازان به مخالفان دولت آقای کیباکی، در پایتخت و دیگر نقاط کشور حکایت دارد؛ که با کشته و مجروح شدن عده زیادی از مردم همراه بود.

در گزارش منابع مختلف، تعداد کشته شدگان بيش از یکصد نفر اعلام شده است. همچنین، بنا به گزارش ها، رهبر و اعضای نهضت دموکراتیک و عده ای از دیگر مخالفان دولت بازداشت شده اند.

با این حال، آلفرد موتوآ، سخنگوی دولت کنیا در یک کنفرانس خبری، دستگیریِ مخالفان را تکذیب کرد. وی گفت این خبر و اخبار مربوط به استعفا یا اخراج مقامات نظامی و انتظامی، شایعاتی است که مخالفان برای تشویش اذهان عمومی بر سر زبان ها انداخته اند.

در همین حال، اعضا و هواداران نهضت دموکراتیک کنیا، و حامیان رایلا اودینگا، رقیب شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری آن کشور، با اجتماع در پارک اوهورو در نایروبی قصد داشتند مراسم تحلیف رئیس جمهور مردمی را در همان مکان برگزار کنند. اما به گفته یکی از تظاهرکنندگان، نیروهای نظامی گوشه و کنار پارک را اشغال کرده و مانع از ورود مردم شده اند.

رایلا اودینگا در پیامی به کیباکی از وی خواست تا به رأی نهایی مردم گردن نهد و کاخ ریاست جمهوری را ترک کند. وی گفت: "تفاوتی میان آقای کبیاکی باعیدی امین و دیکتاتورهای دیگر که قدرت را در لوله تفنگ می بینند، وجود ندارد. من تا به حال بیش از ۲۰ بار دستگیر و زندانی شده ام؛ آزادی گرانبهاست، و ما آماده ایم تا بهای آزاد کردن کشور از دست دیکتاتورها را بپردازیم."

در مرکز شهر نایروبی، الکساندر گرَف لمبسدورف، سرپرست هیأت ناظران انتخاباتیِ اتحادیه اروپا، به ضد و نقیض بودن نتایج شمارش آرا اشاره کرد و خواستار رسیدگی به آن شد. وی افزود در بیشتر نقاط آرا باید با حضور ناظران انتخاباتی بازشماری شود.

XS
SM
MD
LG