لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

رئيس جمهوری کنيا و رقيب انتخاباتی او يکديگر را به تقلب در آراء متهم کرده اند


موائی کيباکی رئيس جمهوری کنيا برنده انتخابات بشدت مورد اختلاف رياست جمهوری آن کشور اعلام شده است.

اقای کيباکی امروز يکشنبه مراسم تحليف دومين دوره رياست جمهوری خود را در شرايطی انجام داد که محله فقير نشين کيبرای نايروبی، به صحنه شورش های طرفداران رائيلا اودينگا، کانديدای رقيب و بازنده اعلام شده مبدل شده بود. شاهدان ميگويند تظاهر کنندگان مغازه ها و اتوبوسها را به آتش کشيدند و عليه آقای کيباکی شعار ميدادند. به دستود دولت کنيا پخش مستقيم برنامه های راديوئی و تلويزيونی از خشونت ها متوقف شده است. آقای کيباکی در سخنرانی پس از مراسم تحليف از مردم کنيا خواستار وحدت و يکپارچگی شد و گفت بايد اختلافات انتخاباتی را کنار بگذاريم.

کميسيون انتخابات کنيا، پيشتر آقای کيباکی را برنده انتخابات روز پنجشنبه اعلام کرده بود . ساموئل کيويتو رئيس کميسيون، امروز، يکشنبه، گفت آقای کيباکی ، رقيب خود، آقای اودينگا را با اختلاف دويست و سی هزار رای، شکست داده است. بموجب نتايج اعلام شده، آقای کيباکی چهار ميليون و پانصد و هشتاد و پنج هزار رای ، و آقای اودينگا چهار ميليون و سيصد و پنجاه و سه هزار رای کسب کرده اند.

کيويتو نتايج رای گيری را در تلويزيون دولتی و پس از آن اعلام کرد که کنفرانس خبری اين کميسيون برای اعلام نتايچ صحنه جار و جنجال و برخورد شده بود. تصاويری تلويزيونی که مستقيما از نايروبی پخش ميشد، مقامات کميسيون انتخابات را نشان ميداد که تريبون را ترک ميکنند و سربازان کلاه قرمز برای آرام کردن اوضاع وارد صحنه ميشوند. احزاب آقای کيباکی و آقای اودينگا ، هريک ديگری را به تقلب در آراء متهم کرده اند.

آقای اودينگا پيشتر ضمن اعلام پيروزی از آقای کيباکی خواسته بود يا اعلام شکست کند يا بگذارد آراء مجددا شمرده شود. آقای کيباکی ادعای پيروزی آقای اودينگا را جنايتی عليه دمکراسی توصيف کرده است.

پليس سعی ميکند شورش های مرتبط با انتخابات را آرام کند که از روز شنبه در نايروبی و ديگر شهراهای کنيا شروع شده است. گزارشها از کشته شدن دست کم سيزده نفر حکايت دارد.

XS
SM
MD
LG