لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

مشرف از مقام فرماندهی کل ارتش استعفا و به ۸ سال حکومت نظامی پايان داد


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان از مقام فرمانده کل ارتش استعفا و به هشت سال حکومت نظامی پايان داد.

مشرف قرار است فردا (پنجشنبه) به عنوان يک رئيس جمهور غيرنظامی، و برای دومين بار، سوگند رياست جمهوری را ادا کند.

امروز پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان در يک مراسم توديع نظامی در راولپندی شرکت کرد و فرماندهی ارتش را به جانشين خود ژنرال اشفق کيانی سپرد.

مشرف طی سخنانی که هنگام خداحافظی ايراد داشت گفت از خدمت در ارتش، که همه زندگی وی را (برای ۴۶ سال) تشکيل می دهد، و رياست آن بخود می بالد. مشرف از هنگامی که در سال ۱۹۹۹ قدرت را بدست گرفت دو پست رياست جمهوری و رياست قوای ارتش را توامان در اختيار داشت.

رهبر پاکستان، با وجود بريدن ارتباطش با ارتش، همچنان از قدرت زيادی، که اعلان وضعيت اضطراری در ۱۲ آبانماه در اختيارش نهاده، برخوردار است.

نخست وزير پيشين و رهبر اپوزيسيون، بی نطير بوتو، از خبر استعفای مشرف از فرماندهی کل ارتش استقبال کرد. اين تصميم درخواست کليدی همه احزاب اپوزيسيون بود؛ احزابی که هنوز در باره تحريم يا شرکت در انتخابات پارلمانی ۱۸ ديماه مشغول بحث هستند.

قرار است پرزيدنت مشرف فردا يک سخنرانی تلويزيونی ايراد کند، که در آن به گفته مقامات عاليرتبه احتمالا تاريخ لغو وضعيت اضطراری نيز اعلام خواهد شد.

ژنرال کيانی کنترل بيش از نيم ميليون سرباز به علاوه سرپرستی واحدهای مسئول محافظت از زرادخانه اتمی پاکستان را برعهده می گيرد.

XS
SM
MD
LG