لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

رئيس جمهوری نظامی پاکستان برای کناره گيری از فرماندهی کل قوا آماده می شود


رئيس جمهوری پاکستان، پرويز مشرف، در حاليکه برای مراسم تحليف به عنوان رئيس جمهوری غير نظامی خود را آماده می سازد، امروز (سه شنبه) با همکاران نظامی خود وداع گفت.

ژنرال مشرف امروز به قرارگاه های نظامی راولپندی و اسلام آباد رفت تا با فرماندهان ارشد ارتش، نيروی دريايی، و نيروی هوايی پاکستان ملاقات کند.

به گفته مقامات عاليرتبه، پرزيدنت مشرف فردا، يعنی چهارشنبه، هنگاميکه جانشين وی ژنرال اشفق کيانی فرماندهی کل قوا را بدست می گيرد، از مقام نظامی خود کناره گيری خواهد کرد. آقای مشرف سپس روز پنجشنبه برای دومين دور تصدی رياست جمهوری ادای سوگند خواهد کرد.

سخنگوی وزارت کشور پاکستان، جاويد اقبال چيما، گفت انتقال قدرت تاثيری در مبارزه عليه تروريسم نخواهد داشت.

امروز همچنين وزارت کشور اعلام کرد بيش از ۵۷۰۰ فعال سياسی و وکيل دعاوی از زندان رها شده اند. اين عده در آغاز وضعيت اضطراری که پرزيدنت مشرف در ۱۲آبانماه اعلام کرده بود در جريان سرکوبها بازداشت شده بودند.

در همين احوال، رهبران اپوزيسيون مشغول گفتگو درباره تحريم انتخابات پارلمانی که برای ۱۸ ديماه مقرر شده است هستند. آنها می گويند تا زمانی که وضعيت اضطراری برقرار است، انتخابات آزادانه و منصفانه برگزار نخواهد شد.

نخست وزيران سابق پاکستان، نواز شريف و بی نظير بوتو، با اينکه احتمال تحريم انتخابات را مورد بررسی قرار می دهند، برای شرکت در رقابت های انتخاباتی ثبت نام کرده اند.

XS
SM
MD
LG