لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

شريف برای شرکت در انتخابات ديماه ثبت نام کرد


نواز شريف، نخست وزير پيشين پاکستان، امروز (دوشنبه) درخواستنامه های مربوط به شرکت در انتخابات عمومی اواسط ديماه را تسليم نمود. وی چند ساعت پيش از ثبت نام در لاهور، متعهد شد که هرگز در هيچ دولت ائتلافی که تحت پرزيدنت پرويز مشرف تشکيل شود شرکت نخواهد کرد.

شريف يکشنبه از عربستان، که در هفت سال گذشته تبعيدگاهش بوده، وارد لاهور شد. او آخرين شخصيت سياسی اپوزيسيون است که پيش از سر رسيدن موعد برای ثبت نام نامزدهای انتخاباتی در پايان امروز به پاکستان بازگشته است.

وی در لحظه ورودش در فرودگاه برای جمعيت استقبال کننده سخنرانی کرد و گفت به پاکستان بازگشته است تا کشور را نجات دهد. وی وضعيت اضطراری اعلام شده از سوی ژنرال مشرف را محکوم کرد و آن را سدی در راه انتخابات آزاد معرفی کرد.

شريف گفت دمکراسی بايد مجدد برپا شود، و خواستار ابقای قضات ديوان عالی کشور شد.

در همين حال، مقامات دولتی نظير سخنگوی ارتش و وزير دادگستری، گفته اند پرزيدنت مشرف روز پنجشنبه از رياست کل قوا دست کشيده و به عنوان رياست جمهوری غير نظامی مراسم تحليف را بجای خواهد آورد.

رقيب وی در روزهای پيش از کودتای ژنرال مشرف، يعنی بی نظير بوتو، ديروز برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرد.

مسلم ليگ پاکستان، وابسته به نواز شريف، و حزب خلق پاکستان، وابسته به بی نظير بوتو، هردو بخشی از ائتلاف اپوزيسيون هستند که در نظر دارد در صورت ملغی نشدن وضعيت اضطراری انتخابات ديماه را تحريم کند.

XS
SM
MD
LG