لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

نواز شريف به پاکستان بازگشت


نخست وزير پيشين پاکستان، نواز شريف، پس از هفت سال زندکی در تبعيد، امروز (يکشنبه) از عربستان سعودی به لاهور وارد شد. وی آخرين شخصيت اپوزيسيون پاکستان است که در پيشاپيش انتخابات ماه ؤانويه به کشور باز می گردد.

با جود احاطه فرودگاه لاهور از جانب ماموران انتظامی، طرفداران شريف توانستند خود را به داخل محوطه فرودگاه رسانده و از نواز شريف استقبال به عمل آورند. وی گفت از آنجا که کشور در وضعيت اضطراری قرار دارد شرايط برای برگزاری انتخابات آماده نيست. وی خواستار برقراری مجدد دمکراسی و ابقای اعضای برکنار شده ديوان عالی کشور شد.

نواز شريف سپس با يک اتومبيل ضد گلوله به طرف زيارتگاهی در مرکز شهر رفت.

اعضای اپوزيسيون می گويند پيش از ورود شريف پليس هزاران نفر از هواداران وی را بازداشت کرد و در سرتاسر شهر قرار گاه های ايست بازرسی ايجاد کرد تا آنها نتوانند با راه پيمايی عظيمی از وی استقبال شايانی به عمل آورند.

مقامات پاکستان گفته اند به شريف اجازه داده می شود در کشور بماند. دوماه پيش که شريف سعی کرده بود از تبعيد در عربستان سعودی به پاکستان برگردد، پس از چند ساعت توقف در فرودگاه پاکستان دوباره وی را به عربستان پس فرستادند. تصميم مبنی بر دادن اجازه بازگشت به شريف بدنبال ملاقات پرويز مشرف با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی اعلام شد.

حزب نواز شريف بخشی از ائتلاف اپوزيسيونی است که چنانچه مشرف به وضعيت اضطراری پايان ندهد در صدد تحريم انتخابات عمومی ماه ژانويه برخواهد آمد.

ژنراب مشرف با انجام کودتايی در سال ۱۹۹۹ شريف را از قدرت برکنار کرد. بدنبال کودتا شريف محکوم به حبس ابد شد، اما ژنرال مشرف به وی اجازه داد تا در ازای دوری جستن از پاکستان به مدت ۱۰ سال در تبعيد زندگی کند.

XS
SM
MD
LG