لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

صدها ميليون دلار خسارت به مردم فقير بنگلادش وارد شده است


سنگينی زيانهای ناشی از توفان استوايی بنگلادش چنان است که دولت بنگلادش درخواست کمک عاجل جهانی کرده است. برآوردها نشان می دهد صدها ميليون دلار خسارت به مردم فقير اين مناطق وارد شده است.

هم اينک دو کشتی نيروی دريايی امريکا به منظور کمکرسانی وارد سواحل بنگلادش شده و کمکرسانی عاجل به آسيب ديدگان را آغاز کرده اند. ارتش بنگلادش نيز به منظور نجات بازماندگان حادثه به محل شتافته است. دولت بريتانيا ۵ ميليون، اتحاديه اروپا ۷ ميليون و عربستان سعودی يکصد ميليون دلار کمکهای خود را تا پايان هفته در اختيار آسيب ديدگان خواهند گذاشت. در همين حال سازمان کشورهای اسلامی از ۵۷ عضو خود خواسته تا هرچه زودتر به کمک آسيب ديدگان بنگلادش بشتابند.

دولت بنگلادش می گويد کمک رسانی به دو ميليون بی خانمان را آغاز کرده و تا چهار ماه آينده، ماهيانه پانزده کيلوگرم برنج به بازماندگان توفان کمک خواهد کرد.

خبرگزاريهای جهانی گزارش کرده اند، مهمترين نياز عاجل آسيب ديدگان، آب آشاميدنی ست و بيمارهای ناشی از آبهای آلوده جان آنان را تهديد می کند.

سازمان حمايت از کودکان سازمان ملل (يونيسف) می گويد نيمی از بی خانمان شدگان کودک اند و بيش از ۴۰۰ هزار کودک زير پنج سال در معرض مرگ ناشی از گرسنگی و آبهای آلوده می باشند.

در منطقه «مورل گنج» در مرکز رويداد کنونی ديواره ساحلی دهکده فايشتالا را از دريا جدا می کند. اين ديواره ساحلی چهل سال پيش به منظور مهار توفانهای استوايی ساخته شده؛. اما توفان سدر با سرعت ۲۴۰ کيلومتر در ساعت اين ديواره را درنورديد و کشتزارها و مناطق مسکونی را به زير آب برد.

توفان استوايی هرساله به سواحل بنگلادش فرود آمده و تلفاتی بجای می گذارد؛ اما توفان سدر سومين رويداد هولناک از ۱۹۷۰ تاکنون است. در سال ۱۹۹۱ بيش از ۱۴۳ هزار تن و ۱۹۷۰ بيش از ۵۰۰ هزار تن بر اثر اين توفانها جان خود را از دست دادند.

کارشناسان آب و هوا شناسی می گويند اين توفانهای آبخيز تا يکصد سال پيش که جمعيت اندکی در منطقه زندگی می کردند، نه تنها تلفاتی در پی نداشته؛ بلکه موجب افزايش آبرسانی به برنجزارها می شده است.

پيشامد کنونی سه هزار و پانصد کشته، دو هزار ناپديدشده، بيش از ۲۸,۰۰۰ زخمی و چهار ميليون بی خانمان را در پی داشته است. ويرانی کامل ۴۵۰ هزار خانه و آسيبهای جزيی به ۶۶۵ هزار خانه، ويرانی جاده ها، ساختمان های عمومي، ويرانی ۹۰ درصد برنجزارها و کشته شدن دامهای مردم بخش ديگری از پيامدهای زيانبار اين رويداد است.

XS
SM
MD
LG