لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

دو ناوهواپيمابر آمريکا در کمک به آسيب ديدگان طوفان دريائی بنگلادش مشارکت ميکنند


پرزيدنت بوش، و همسرش لورا ، بانوی اول آمريکا، برای قربانيان يک طوفان دريائی شديد در بنگلادش که دست کم دو هزار و دويست نفر را کشت وصدها هزار نفر را بی خانمان کرد ابراز تاسف کرده اند و به بازماندگان تسليت گفته اند.

در همين حال يک بيانيه کاخ سفيد ميگويد به ناوهای هواپيمابر USS Kearsarge و USS Essex ماموريت داده شده است روانه آبهای ساحلی بنگلادش شوند تا به عمليات امداد کمک کنند. بعلاوه هجده عضو يک تيم پزشکی ارتش آمريکا نيز که قبل از وقوع طوفان دريائی در بنگلادش بود، به مراقبت های درمانی کمک می کنند.

مقامات تاکنون کشته شدن دست کم دو هزار و دويست نفر را در جريان عبور اين طوفان دريائی شديد که روز پنجشنبه به سواحل جنوبی بنگلادش رسيد تائيد کرده اند، اما انتظار ميرود هنگامی که امدادگران بتوانند به محله هائی برسند که بيشترين آسيب را ديده اند اجساد بيشتری پيدا شود و شمار تلفات بالا برود.

اين طوفان دريائی صدها هزار خانه روستائی را با خاک يکسان کرده است، و به سبب از بين رفتن جاده ها و قطع برق و خطوط مخابراتی، امدادرسانی دشوار شده است. ارتش بنگلادش برای بردن آب، غذا و دارو به نقاط دوردست از هلی کوپتر استفاده ميکند. نيروی دريائی نيز در آبهای ساحلی به جمع آوری قايق های درهم شکسته از طوفان مشغول است تا زمينه را برای برقراری شبکه های توزيع با استفاده از کانال های آبی فراهم کند. کانال های آبی برای توزيع مايحتاج عمومی در بنگلادش نقشی حياتی دارند.

مقامات ميگويند بردن بسياری از سکنه پيش از رسيدن طوفان دريائی به نقاط امن تر به حفظ جان هزاران نفر کمک کرده است. با اينحال صدها نفر ديگر مفقودالاثرند که ماهيگيران از جمله آنها هستند.

مسئول امور نوعدوستانه در سازمان ملل متحد روز جمعه از جمع آوری و تخصيص کمک هائی چند ميليون دلاری برای ارسال به بنگلادش خبر داد . در همين حال برنامه جهانی غذا نيز ارسال بسته های غذائی برای جمعيتی قريب چهارصد هزار نفر را شروع کرده است .

بنگلادش همه ساله از طوفانهای دريائی آسيب می بيند. طوفان دريائی سال ۱۹۷۷ نيم ميليون نفر را در ان کشور به کشتن داد.

XS
SM
MD
LG