لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

کمک های اضطراری به کندی وارد بنگلادش می شود


رئيس دولت اضطراری بنگلادش گفت کشور متبوع وی بخاطر خرابی های غير قابل باور ناشی از گردباد هفته پيش با يک بحران ملی روبروست.

فخرالدين احمد امروز (سه شنبه) طی يک سخنرانی تلويزيونی گفت اين گردباد ويرانگر چهار ميليون نفر را آواره کرده است. وی از شهروندان بنگلادش خواست به قربانيان کمک کنند.

پس از پنج روز که گردباد «صدر» سواحل جنوب غربی بنگلادش را در هم نورديد، بالاخره کمک های اضطراری به نقاط دورافتاده کشورمی رسند و ارتش با استفاده از هليکوپتر و هواپيماهای ترابری غذاهای مورد نياز، دارو و اب و چادر را به نقاط آسيب ديده می رساند.

آمار رسمی کشته شدگان در حوالی ۳۵۰۰ نفر قيد شده است، اما مقامات امدادی هشدار داده اند که اين رقم پس از آنکه قربانيان نقاط پرت و دورافتاده منظور شوند ممکن است سر به ۱۰,۰۰۰ نفر بزند. بگفته اين مقامات، بسياری از قربانيان همه چيزشان را از دست داده اند، يعنی علاوه بر خانه و زندگی، افراد خانواده و فاميل و آشنايان، شغل و ممر درآمدشان را نيز از دست داده اند و ماه ها طول می کشد تا بتوانند زندگی هايشان را بروال عادی بازگردانند.

مدير کمک های خارجی آمريکا، هنريتا فور، امروز بمنظور برآورد خرابی ها وارد پايتخت بنگلادش، داکا، شد. وی گفت کمک های آمريکا ظرف روزهای آينده خواهد رسيد. ايآلات متحده وعده داده است بيش از دو ميليون دلار کمک کند.

تاکنون بنگلادش وعده کمک های خارجی به ميزان ۱۴۰ ميليون دلار دريافت کرده است، اما مقامات از جامعه بين المللی درخواست کمک های بيشتری کرده اند.

گردباد صدر وخيم ترين حادثه طبيعی بنگلادش از سال ۱۹۹۱ تاکنون بشمار می رود. گردباد سال ۱۹۹۱ نزديک ۱۴۳ هزار نفر را کشت.

XS
SM
MD
LG